Na drogach Szczecina trwają działania pn. „Alkohol i narkotyki”.

Policjanci od wczesnych godzin porannych kontrolują stan trzeźwości kierujących oraz sprawdzają czy za kierownicę nie wsiadła osoba pod wpływem środków odurzających. Nieważne czy wsiadając za kierownicę zamierzamy odbyć krótką podróż, czy pokonać setki kilometrów, kierujący musi być w pełni skoncentrowany i zdolny do odpowiedniej reakcji i podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach, a alkohol i inne środki działające podobnie zaburzają tę sprawność.

Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości. Kierujący na tzw. „podwójnym gazie” zagraża nie tylko sobie, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne.

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak duże zagrożenie stwarza amator mocnych trunków za kierownicą, szczecińscy policjanci nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie. W okresie od stycznia do lipca bieżącego roku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali ponad 750 kierujących pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie.

Niestety, nie wszystkich odstraszają poważne konsekwencje, które przewidują przepisy prawa za jazdę na tzw. „podwójnym gazie”.
Pamiętajmy, za kierownicę wsiadamy tylko wtedy, gdy mamy pewność że jesteśmy trzeźwi. Nie wierzmy w mity, że kawa, zimy prysznic czy tłusty posiłek sprawi, że szybciej wytrzeźwiejemy. Organizm potrzebuje czasu na wydalenie alkoholu i regenerację. Stan trzeźwości możemy sprawdzić w każdej jednostce Policji na terenie naszego miasta.

mł. asp. Karolina Rykaczewska/AG