Foto. Daniel SZYSZ / eswinoujscie.pl

Na latarni morskiej. Znów załopocze Biało Czerwony Gigant!

Już w tę niedzielę  w Dzień Flagi Narodowej Rzeczypospolitej, na najwyższej na Bałtyku latarni morskiej, załopocze największa w Polsce nasza Biało Czerwona Flaga. Przygotowania do tego wydarzenia już trwają.

Potężna flaga zostanie wciągnięta już po raz ósmy. Tradycyjnie operacja rozpocznie się 2 maja tuż przed godziną 12.00. Łopoczącą biało czerwoną można będzie zobaczyć z dołu latarni, ale też m.in. z plaży, portu jachtowego, nabrzeża Władysława IV oraz na żywo w internecie na stronie www.najwieksza-flaga.pl

Świnoujście - Na latarni morskiej. Znów załopocze Biało Czerwony Gigant!
Świnoujście – Na latarni morskiej. Znów załopocze Biało Czerwony Gigant!

Operacja wciągania flagi nie jest prostym zadaniem. Waży ponad 100 kilogramów i ma ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni

– Trzeba też pamiętać, że latarnia ma aż 68 metrów wysokości i na szczycie panują inne warunki niż na dole. Przede wszystkim wieje większy wiatr. Flaga zachowuje się jak potężny żagiel, na który działa ogromna siła – mówi Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Latarń jest organizatorem wydarzenia. – Bez wolontariuszy ze świnoujskiego Klubu Wysokogórskiego „Watra” nie dalibyśmy rady wciągnąć ją na szczyt.

W całą operację zaangażowani są również latarnicy, harcerze i świnoujskie krawcowe, które ją uszyły.

Patronat Honorowy na wydarzeniem objął Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. Głównym sponsorem jest spółka Gaz System, a współorganizatorem Miasto Świnoujście. Uroczystość uświetni występ świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

Info i fot. BIK UM Świnoujście

Dzień Flagi – Największa POLSKA flaga na latarni