Czy polscy nauczyciele będą “królikami doświadczalnymi” dla szczepień ?? – Szwajcaria: władze medyczne odmówiły zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca

Alexandra_Koch z Pixabay

Czy polscy nauczyciele będą “królikami doświadczalnymi” dla szczepień ??

Szwajcaria: władze medyczne odmówiły zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca

Odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), odmówiła w środę zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19.

“Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki” – napisała w komunikacie prasowym Swissmedic.

JEŚLI ZNASZ MIEJSCE JEGO POBYTU, ZGŁOŚ SIĘ NA POLICJĘ

Agencja wyjaśnia, że “w świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 r., że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka, związanego ze szczepionką”.

W komunikacie podkreślono, że do pełnej oceny skuteczności szczepionki potrzebne są dodatkowe dane z badań trzeciej fazy, które obecnie są prowadzone w Ameryce Północnej i Południowej. “Gdy tylko te wyniki będą dostępne, będzie mogło zostać wydane pozwolenie na stosowanie szczepionki przez czas określony” – podkreślono w komunikacie.

W Szwajcarii dopuszczone do obrotu są szczepionki firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, a szczepienia rozpoczęły się tam pod koniec grudnia zeszłego roku.

Rząd Szwajcarii w środę poinformował także, iż podpisał kontrakty z niemiecką firmą farmaceutyczną Curevac na dostawę 5 mln dawek szczepionki oraz amerykańskim Novavaxem na 6 mln dawek. “Społeczeństwo Szwajcarii będzie zatem miało dostęp do dwóch dodatkowych szczepionek, pod warunkiem, że faza testów klinicznych zakończy się powodzeniem, a Swissmedic udzieli zezwolenia na obrót nimi” – podano w komunikacie szwajcarskiego ministerstwa zdrowia. (PAP)

zm/ mal/

UWAGA – Szczepienia przeciw COVID-19 może być więcej działań niepożądanych – 30 zgonów osób powyżej 80. roku życia

Related posts

Nie będzie 1500 zł brutto podwyżki dla nauczycieli. – Internet nie bierze jeńców

Obietnice Tuska – Nauczyciele zostali oszukani ??? – Podwyżki będą mniejsze niż obiecano

Naród nie docenia dobrodziejstw płynących ze szczepień – zobacz ile osób przyjęło aktualizację