DZIEJE SIĘ W FABRYCE WODY! TRWA PALOWANIE

W Szczecinie trwa budowa Fabryki Wody czyli najbardziej nowoczesnego aquaparku w Polsce. Generalny Wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana wykonał już roboty ziemne i wykopy fundamentowe oraz większość robót rozbiórkowych. Dzięki temu na placu budowy rozpoczęto palowanie. Równolegle toczą się prace sieciowe, instalacyjne i elektryczne.

W tej chwili prowadzone są prace związane z posadowieniem pośrednim budynków. Palowanie rozpoczęło się już przy budynku, w którym powstanie edukatorium. Natomiast budynek basenowy, ze względu na podpiwniczenie oraz wysoki poziom wód gruntowych, musi zostać odpowiednio przygotowany do tego procesu.

– Sposób wykonania posadowienia w obu przypadkach jest troszeczkę inny. Budynek, w którym powstanie kompleks basenowy jest podpiwniczony. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych przed rozpoczęciem wykopu pod płytę fundamentową należy odpowiednio zabezpieczyć ściany wykopu. Udało się to dzięki wykonaniu ponad 330 mb ścianki szczelnej oraz platformy roboczej, z której wykonamy tzw. ekran przeciwfiltracyjny – tłumaczy kierownik budowy Fabryki Wody, Dominik Słowek z ALSTAL Grupy Budowlanej.

Ścianki szczelne i ekran przeciwfiltracyjny pozwolą na odcięcie dopływu dużej ilości wody. To z kolei umożliwi wypompowanie jej i rozpoczęcie właściwego wykopu do rzędnej, na której jest płyta fundamentowa.

Prace przy budynku edukatorium są już nieco bardziej zaawansowane. Po wykopie, ALSTAL Grupa Budowlana zrobiła już platformę i w tej chwili wykonuje pale przemieszczeniowe SDP.

– Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. Wykonano roboty ziemne i wykopy fundamentowe pod budynek edukatorium. Trwają prace związane z posadowieniem pośrednim czyli palowanie – dodaje Dominik Słowek z ALSTAL Grupy Budowlanej.

Równolegle prowadzone są też prace sieciowe, instalacyjne i elektryczne. Wykonano także większość robót rozbiórkowych, m.in. rozebrano nieckę basenową byłej Gontynki.

Fabryka Wody to ogromny kompleks basenowo-edukacyjny, który powstaje w ścisłym centrum Szczecina. Generalnym Wykonawcą jest firma ALSTAL Grupa Budowlana. Koszt inwestycji to ponad 350 mln zł. Prace zakończą się w 2022 roku.

______________________
ALSTAL Grupa Budowlana to jedna z największych polskich firm budowlanych. Od ponad 40 lat specjalizuję się w projektowaniu oraz generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. W naszym bogatym portfolio znajdują się m.in.: Opera Leśna w Sopocie, Termy Maltańskie w Poznaniu, czy stadion MotoArena w Toruniu. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie www.alstal.eu