W świnoujskich szkołach. Woda zamiast słodkich napojów.

Jeszcze w tym roku w świnoujskich szkołach pojawią się stacje wody pitnej tzw. poidełka, z których dzieci będą mogły napić się wody zamiast wysokokalorycznych słodzonych napojów. Jedno takie jest już w SP nr 1. Do końca roku mają pojawić się w drugim budynku SP nr 1 (przy ulicy Witosa), SP nr 4 oraz SP nr 6.

W przyszłym roku poidełka będą montowane w pozostałych szkołach. O ich montaż wnioskowali radni z Grupy Morskiej Cała Naprzód, sygnalizowali także sami rodzice.

– Uznałem, że to dobry pomysł. Chodzi przecież o zdrowie naszych dzieci, o wyrobienie w nich dobrych nawyków poprzez ograniczenie spożycia wysokokalorycznych napojów słodzonych i gazowanych – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i dodaje: – Liczymy oczywiście także na wsparcie ze strony rodziców.

W budynkach szkół Miasto przygotuje instalację, a Zakład Wodociągów i Kanalizacji zamontuje poidełka. Ich późniejszą eksploatacją będą zajmowały się już same szkoły. Woda w poidełkach będzie oczywiście systematyczne badana.

Koszt zakupu jednej stacji wody pitnej to około 3 tys. złotych brutto. Z każdej można bezpośrednio napić się wody lub pobrać ją do pojemnika (butelki).

Wraz z montażem tych urządzeń Urząd Miasta Świnoujście wspólnie z ZWiK zorganizowali konkurs dla uczniów świnoujskich szkół podstawowych na hasło promujące korzystanie z poidełek w placówkach edukacyjnych. Napłynęło niemal pół setki propozycji. Oficjalne ogłoszenie zwycięzców połączone z promocją zdrowego stylu życia zaplanowano w grudniu.

BIK UM Świnoujście