Odmiany kuchni chińskiej – czy znasz je wszystkie?

Olbrzymia różnorodność smaków i aromatów, mnóstwo warzyw, kolorowe przyprawy, niewiele tłuszczu – to główne cechy charakterystyczne dla kuchni chińskiej, niezwykle popularnej nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Tak naprawdę jednak ma ona kilka zasadniczych odmian, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Niewiele jest na świecie kuchni, które tak dobrze odzwierciedlają styl życia społeczeństwa – dla Chińczyków liczy się harmonia, umiar i zdrowie, a cechy te są widoczne również w ich sposobie żywienia. Chiny są oczywiście olbrzymim krajem, z różną – w zależności od regionu – kulturą, tradycją, ale i klimatem. Z tego właśnie względu tamtejsza kuchnia zyskała kilka najważniejszych odmian. Proporcje oraz kompozycje smaków bywają więc bardzo odmienne!

  • Kuchnia syczuańska – typowa dla zachodnio-centralnej części Chin. Jest bardzo ostra – powszechnie używa się w niej papryczek chilli, pikantnego pieprzu syczuańskiego oraz czosnku, przełamywanych jednak kwaśnością octu jabłkowego i słodyczą cukru. Bardzo popularny w kuchni syczuańskiej jest również imbir.
  • Kuchnia szanghajska – zalicza się do najłagodniejszych odmian kuchni chińskiej, ma w sobie również wiele słodyczy. Nawet dania mięsne, zwłaszcza z sosem, doprawia się cukrem. Często spotykane w daniach kuchni szanghajskiej są także owoce morza: kraby, ostrygi, jadalne glony oraz wodorosty.
  • Kuchnia kantońska – najpopularniejsza chyba odmiana kuchnia chińskiej, bogata przede wszystkim w dania mięsne: z kurczaka, wołowiny, wieprzowiny. W prowincji kantońskiej chętnie spożywa się również… mięso węży. Używa się raczej łagodnych przypraw: sosu sojowego, imbiru, octu ryżowego.

Różne odmiany kuchni chińskiej spotyka się oczywiście w restauracjach w naszym kraju. W bardzo wielu miastach w Polsce znajduje się już popularny „chińczyk”. Szczecin, Poznań, Białystok, Rzeszów, Gdynia – wszędzie tam można delektować się specjałami tej kuchni. Nie może to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę, że są to dania smaczne, sycące i niezwykle aromatyczne!