Tunel w Świnoujściu ma być gotowy w 2022 roku

– Polska jest jedna, wszyscy mieszkańcy Świnoujścia niezależnie od tego, jakie mają sympatie polityczne, zasługują na ten tunel – powiedział minister Joachim Brudziński, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w uroczystości podpisania umowy na budowę tunelu pod rzeką Świną. Inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin.

– Wierzę, że przez takie inwestycje jak ta, nie tylko będziemy sklejać Polskę w wymiarze materialnym, infrastrukturalnym, symbolicznym, międzyludzkim, ale pokażemy też, na co stać Polskę w wymiarze rozwojowym i gospodarczym – podkreślił Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Wartość inwestycji, która ma być gotowa za 4 lata to ponad 912 mln zł, z czego 775 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Środki na budowę pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Tunel będzie miał długość 1,76 km. Dzięki tej inwestycji kierowcy przejadą pod Świną, co ułatwi komunikację. Warto podkreślić, że rzeka po której teraz pływają promy, jest częścią toru wodnego prowadzącego do portu w Szczecinie.

Tunel do Świnoujścia ma być gotowy w 2022 roku fot. Adam Guz / KPRM

Teraz mieszkańcy i wszyscy, którzy jadą do Świnoujścia muszą korzystać z przeprawy promowej. Tunel usprawni ruch szczególnie latem, kiedy do miasta przyjeżdżają turyści.

Tunel do Świnoujścia ma być gotowy w 2022 roku fot. Adam Guz / KPRM

– To wydarzenie o symbolice historycznej. Wspominał pan premier 17 września – data, kiedy Polskę rozdzielano, i 17 września 2018 r., tu w Świnoujściu zawsze będzie datą, gdy Polskę scalamy. Scalmy wolą, siłą i determinacją, przede wszystkim Was, szanowni mieszkańcy – podkreślił minister Joachim Brudziński.

MSWiA