Świnoujście. Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie. Jest decyzja lokalizacyjna

Świnoujście - Terminal Kontenerowy w Świnoujściu

Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją lokalizacyjną

Kolejny ważny krok w realizacji terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał właśnie decyzję lokalizacyjną dla tej inwestycji. Decyzję wydał Wojewoda Zachodniopomorski, Adam Rudawski.
Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo Wschodniej.

ŚWINOUJŚCIE. UKRAINKI MAJĄ OPINIĘ DOBRYCH PAŃ DOMU, KOCHAJĄCYCH I WIERNYCH MAŁŻONEK.

-Terminal kontenerowy w Świnoujściu jest strategiczną inwestycją zarówno w obszarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa państwa. Należy do jednych z najważniejszych projektów inwestycyjnych w naszej gospodarce morskiej. Trzeba zaznaczyć, że cały proces zaczynamy praktycznie od początku. Jednak jesteśmy zdeterminowani, aby budowę terminala zrealizować. Polskie porty morskie systematycznie odnotowują wzrost liczby przeładunków, a terminal kontenerowy sprawi, że liczba ta będzie jeszcze większa. Dzięki tej inwestycji na Pomorze Zachodnie zawijać będą największe kontenerowce na świecie. Bez wątpienia, to wielka szansa na rozwój polskiej gospodarki morskiej – podkreśla wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka.

ŚWINOUJŚCIE. ZAMKNĄ TUNEL W ŚWINOUJŚCIU NA 6 GODZIN – ZOBACZ KIEDY I CO MOŻESZ ZROBIĆ

ZMPSiŚ SA stworzył ogólne ramy koncepcji terminalu przyjaznego środowisku. Docelowo terminal będzie w stanie obsłużyć do 2 mln TEU rocznie, obsługując jednocześnie dwa statki, jeden o długości 400 m i jeden o długości 200 m. Zgodnie z taką ideą wybrany podmiot ma zrealizować projekt zagospodarowując część Zatoki Pomorskiej i przyległych nieruchomości.
Warto też zwrócić uwagę na specyfikę działalności terminalu, którego lokalizacja ogranicza do minimum wpływ na otoczenie i środowisko naturalne. Ma to również istotne znacznie dla mieszkańców dzielnicy Warszów, która będzie od terminalu oddzielona naturalną ścianą lasu.

opr. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, 17.04.2024

Related posts

Świnoujście. Terminal kontenerowy w Świnoujściu zagrożony? Prezydent Agatowska zaskarża decyzję Wojewody

Świnoujście. Alert pogodowy dla Świnoujścia

Świnoujście. Deszczowy poranek w Świnoujściu – Plaża i promenada – Video