Przetarg na mieszkanie – jak taniej kupić lokal?

Przetarg na mieszkanie - jak taniej kupić lokal?

Przetarg na mieszkanie – jak taniej kupić lokal?

Poszukiwania mieszkania z rynku wtórnego nie muszą ograniczać się do przeglądania ofert zamieszczonych na portalach ogłoszeniowych i współpracy z biurami nieruchomości – sprawdzić warto też przetargi mieszkaniowe, które odbędą się w najbliższym czasie. Na czym polega przetarg mieszkaniowy? Czy każdy może do niego przystąpić?

Czym jest przetarg mieszkaniowy i kto go organizuje?

Przetarg mieszkaniowy to procedura sprzedaży nieruchomości przewidziana w Kodeksie cywilnym. W ramach przetargów mieszkaniowych oferowane są mieszkania z rynku wtórnego. Ale nie tylko – uczestnicy przetargów mogą też nabyć nieruchomość komercyjną, np. lokal usługowo-handlowy. Z perspektywy potencjalnych nabywców istotne jest to, że mieszkania oferowane w ramach przetargów nie są zamieszkałe – lokalu nie kupuje się z mieszkańcem, a zatem jest to bezpieczny sposób pozyskania nieruchomości.

Kto organizuje przetargi mieszkaniowe? Podmioty posiadające w swoich zasobach lokale mieszkalne. Należą do nich przede wszystkim:

  •  spółki Skarbu Państwa,
  •  spółdzielnie mieszkaniowe,
  •  urzędy miast i gmin.

Kto może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym, a kto jest z niego wykluczony?

To, kto może przystąpić do przetargu mieszkaniowego, precyzuje zawsze treść ogłoszenia. Jeżeli przetarg jest organizowany przez spółdzielnię mieszkaniową, to w ogłoszeniu może znaleźć się przykładowo taki zapis: „W przetargu mogą wziąć udział wyłącznie członkowie Spółdzielni” lub „Spółdzielnia X ogłasza przetarg ograniczony dla zameldowanych lub zamieszkałych w lokalach Spółdzielni X pełnoletnich dzieci członków Spółdzielni”. To tzw. przetargi ograniczone – oferentami mogą być wyłącznie wskazane osoby. W przetargach nieograniczonych udział mogą wziąć wszyscy, którzy spełniają wymagania formalne i wpłacą wadium.

Nie każdy przetarg ma przy tym formę ustną – niekiedy przetarg jest pisemny. Wówczas, jak wskazuje nazwa, oferenci składają propozycje zakupu na piśmie. 

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Osoby poszukujące okazji lub potencjalni nabywcy, którzy nie chcą ograniczać się jedynie do ogłoszeń publikowanych na łamach różnych portali ogłoszeniowych, powinni wiedzieć, gdzie szukać informacji o przetargach. Z pomocą przychodzi portal Listaprzetargow.pl. Aby znaleźć aktualne ogłoszenia o przetargach, wystarczy tylko:

  •  wpisać miasto lub województwo;
  •  określić rodzaj poszukiwanej nieruchomości – w tym przypadku będzie to mieszkanie;
  •  kliknąć „Szukaj”.

Co istotne, z treścią ogłoszenia o przetargu można zapoznać się bez przechodzenia na kolejną stronę internetową – wystarczy tylko wykupić dostęp.

Jak przygotować się do wzięcia udziału w przetargu mieszkaniowym?

Znalezienie atrakcyjnego ogłoszenia o przetargu to nie wszystko – do udziału w przetargu należy się przygotować. W jaki sposób? Podstawą jest dokładne przeczytanie ogłoszenia. W ten sposób można dowiedzieć się choćby: ile wynosi wadium, na jaki rachunek bankowy i do kiedy należy je wpłacić i kto może wziąć udział w przetargu. 

Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby przystępujące do ustnego przetargu mieszkaniowego. Pod wpływem emocji można łatwo kupić mieszkanie za kwotę wyższą niż rynkowa – to pułapka, której warto mieć świadomość. Dodatkowo należy też zorientować się, jak będą wyglądać formalności po wygraniu przetargu – do kiedy należy wpłacić pozostałą kwotę i która ze stron wskaże kancelarię notarialną.

Related posts

Profesjonalny sprzęt AGD – przemysłowy i do użytku prywatnego

Projekt wizytówki od grafika czy z kreatora?

Najnowsze trendy w medycynie estetycznej: co nowego w dziedzinie piękna i pielęgnacji?