Suche włosy po farbowaniu – jak im pomóc?

Suche włosy po farbowaniu – jak im pomóc

 

Już w okresie starożytności farbowano włosy, aby odmienić i poprawić ich wygląd, bowiem pragnienie piękna towarzyszy człowiekowi od wieków. Obecnie możesz sięgnąć po profesjonalne, znacznie bardziej przyjazne niż w zamierzchłych czasach kosmetyki fryzjerskie, ale… Koloryzacja zawsze jest ingerencją w naturalny włos, a to może skutkować jego nadmiernym przesuszeniem i osłabieniem. Jak odżywić włosy po farbowaniu? Sprawdź koniecznie!

Jak wyglądają przesuszone włosy?

Postawienie „diagnozy” zasadniczo jest proste, bowiem symptomy przesuszenia włosów są wyraźne – stają się one matowe, szorstkie w dotyku, łamliwe, rozdwajają się na końcach, elektryzują, plączą, kruszą i wypadają. Takiego stanu nie da się nie zauważyć, ale czy można go uniknąć? Oczywiście, że tak! 

Nie czekaj na to, aż pewnego dnia odnotujesz wszystkie wyżej wymienione objawy. Obserwuj swoje włosy i reaguj od razu, gdy zauważysz choćby jeden z nich. Szczególną uwagę poświęć końcówkom włosów, gdyż to one są najbardziej narażone na zniszczenia wynikające zarówno z czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Rozdwajanie się i kruszenie końcówek włosów także jest wyraźnym sygnałem przesuszenia włosów. Suche włosy – co robić? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz poniżej. 

Co szkodzi włosom i powoduje osłabienie ich kondycji?

Chcąc dowiedzieć się, jak odżywić włosy po farbowaniu i skutecznie im pomóc w powrocie do formy, najpierw musisz uświadomić sobie, co im szkodzi. Lista jest bardzo długa. Znajdują się na niej zarówno wspomniane już czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Do wewnętrznych zaliczają się m.in. nieodpowiednia dieta (uboga w witaminy i minerały), przewlekłe choroby (w tym choroby autoimmunologiczne), stres. 

Czynniki zewnętrzne to przede wszystkim: nadmiar zabiegów fryzjerskich (np. zbyt częste farbowanie, rozjaśnianie), stosowanie niewłaściwych kosmetyków (niskiej jakości farba, niewłaściwie dobrany do rodzaju włosów szampon etc.), częste używanie urządzeń takich jak prostownica, lokówka, suszarka. Włosom dodatkowo szkodzą promienie słoneczne, silny wiatr, mróz, zbyt twarda woda, chlor. 

Jak odżywić włosy po farbowaniu i innych zabiegach?

Jeżeli pragniesz zaobserwować pierwsze pozytywne efekty w krótkim czasie, musisz działać wielotorowo i – co jest ogromnie ważne – systematycznie oraz konsekwentnie. Sięgnij po profesjonalne kosmetyki dedykowane włosom suchym, farbowanym. Skomponuj swój własny zestaw składający się z szamponu, maski i odżywki. Używaj ich zgodnie z instrukcją. Pamiętaj o tym, że zbyt rzadkie stosowanie lub/i nakładanie za małej ilości produktu nie przyniesie oczekiwanego efektu nawilżenia i odżywienia. Z kolei zbyt częste stosowanie lub/i nakładanie za dużej ilości kosmetyków może doprowadzić do przetłuszczenia i nadmiernego obciążenia włosów. Zachowaj równowagę z kosmetykami od Kerastase!

Ponadto, jeśli stosujesz stylizację na gorąco, koniecznie dodaj do zestawu kosmetyki termoochronne. Na ile to możliwe, ogranicz używanie suszarki (pozwól włosom wyschnąć samoistnie) i prostownicy czy lokówki (pozostaw je tylko na wyjątkowe okazje). W okresie letnim chroń włosy przed słońcem (kapelusze są wyjątkowo modne!), w okresie zimowym przed wiatrem i mrozem. Przyjrzyj się uważnie swojej diecie. Wprowadź do niej świeże warzywa i owoce, unikaj używek. I przede wszystkim dbaj o siebie i swoją odporność!

Related posts

5 mitów dotyczących farbowania włosów

Sprzęt gastronomiczny do restauracji – co jest must have?

Zadbaj o bezpieczeństwo w domu dla seniorów