„KRAINA UŚMIECHU”: OPERA NA ZAMKU W SZCZECINIE URODZINOWO WITA NOWY ROK

Opera na Zamku w Szczecinie w 2022 roku obchodzi jubileusz 65-lecia. Świętowanie urodzin rozpoczyna już 1 stycznia Koncertem Noworocznym o 19.00 „Kraina uśmiechu” Franza Lehára, koncertem inscenizowanym w adaptacji i reżyserii Natalii Babińskiej i pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka, w którym Teatr wraca do swojego źródła – pierwszej premiery w Szczecinie. Premiery operetki pełnej uśmiechu.

Opis:

25 stycznia 1957 roku. Zimny dzień. Sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej przy ulicy Potulickiej. Na zewnątrz szaroburo, w środku kolory, śmiech i śpiew, muzyka, taniec. Jak w innych czasach, jak w innej rzeczywistości… Dla szczecinian to dzień niezwykły – pierwsza w Operetce premiera! Na scenie zagościła „Kraina uśmiechu” Franza Lehára. Koafiury, kostiumy i profesjonalnie przygotowani artyści – aż wierzyć się nie chce, że wszystko właściwie trzeba było pożyczać, wraz z orkiestrą, by zamienić ponury wieczór w krainę uśmiechu… A wszystko to wymyśliła i zorganizowała grupka prywatnych zapaleńców. Tryskała energią i dobrymi emocjami. I tak zrobiła coś z niczego. Powstało miejsce, w którym zaklinano smutną, szarą rzeczywistość PRL-u – było kolorowo, gwarnie, śpiewająco i wesoło. Jak w „Krainie uśmiechu”, bo tak nazywano wtedy ten Teatr. Od tej pory nikt nie przejmował się przeciekającym dachem, drzwiami, które się nie domykały i które wciąż trzeba było zamykać, by wewnątrz nie hulał wiatr. To był początek długiej, ale pięknej drogi, jaki przeszła Opera na Zamku.

W przyszłym roku teatr obchodzi swoje 65. urodziny. To już inny teatr, w supernowoczesnym wnętrzu, odważnym repertuarem, śmiałym spojrzeniem przed siebie, ale i entuzjazmem tak wielkim, jaki mieli założyciele… Opera na Zamku nie mogła więc zapomnieć o swoim genotypie. I tak 1 stycznia będzie można powitać 2022 rok w towarzystwie muzyki twórcy operetki wiedeńskiej Franza Lehára i jego słynnej „Krainy uśmiechu”. Dzieje nieszczęśliwej miłości ilustruje muzyka pełna melodycznej słodyczy, emanująca egzotyką i bogactwem barw, w której Lehár wyraźnie nawiązał do stylu Pucciniego, którego tak mocno podziwiał. Wzruszającą historię hrabianki Lizy, zakochanej w chińskim księciu Sou Czongu, która decyduje się porzucić dla niego Wiedeń z początku XX wieku, zna prawie każdy. A już na pewno niekwestionowane szlagiery: „Twoim jest serce me”, „Herbatka sam na sam” czy „Kto dał nam klucze do miłości bram” pełne melodycznej słodyczy, emanujące egzotyką i bogactwem barw. Podczas wieczoru usłyszymy wersję koncertową operetki, okraszoną dialogami postaci z operetki.

Autorka adaptacji i reżyser Natalia Babińska: „Kraina uśmiechu to miejsce, w którym ludzie nauczyli się przykrywać maską emocje, tłumić indywidualne odczucia na rzecz wyższej konieczności. Tytułowa radosna twarz nie ma więc nic wspólnego z osobistym szczęściem. Podobnie też operetka Lehára nie kończy się typowym happy endem. Opowieść zwieńczona jest mądrymi «życiowymi» decyzjami głównych bohaterów. Fabuła operetki opowiada o zderzeniu dwóch cywilizacji: europejskiej i dalekowschodniej. Młoda, piękna i przebojowa baronówna zakochuje się w chińskim księciu i za miłością przenosi się do państwa środka prosto z wiedeńskich salonów. Kultura przedwojennego cesarstwa austro-węgierskiego ma swoje blaski i cienie, takowe posiada również atmosfera chińskiego dworu. Różnice obyczajowe potrafią być na tyle głębokie, że ciężko razem wytrzymać. Dlatego tym razem przedstawienie nie zakończy się typowym baśniowym «i żyli długo i szczęśliwie».

Portrety kulturowe nakreślone w libretcie wydają się bliskie prawdy, a nie rzeczywistości, jaką naiwni chcieliby widzieć. Prawda bywa gorzka, ale na szczęście nawet w smutnych momentach ani twórców, ani bohaterów operetki nie opuszcza poczucie humoru. Bo w końcu – cytując jeden z duetów – «nigdy nie jest tak źle, aby nie mogło być gorzej». Tak samo w życiu – czasem świeci słońce, czasem pada deszcz. Jednak, ponieważ ostatnie czasy nie należą do łatwych, chcemy tchnąć nadzieję w zbliżający się Nowy Rok, dlatego też wyławiamy z libretta «Krainy Uśmiechu» wszystkie najlepsze i najzabawniejsze momenty. Bawmy się więc ze szczerym, niewymuszonym uśmiechem na ustach, mimo wszystko”.

Terminy: 1.01.2022, sobota, 19.00

Ceny biletów: 35-80 zł

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne Jerzy Wołosiuk

Adaptacja i reżyseria Natalia Babińska

Scenografia, kostiumy, wizualizacje Zuzanna Grzegorowska

Obsada:

Liza Joanna Tylkowska-Drożdż

Książę Su Czong Łukasz Załęski

Narrator / Gustaw von Pottenstein Aleksander Kunach

Mi Yana Hudzovsk

Czang Janusz Lewandowski

Baron Ferdynand von Lichtenfels Janusz Lewandowski

Baronowa Hardegg Małgorzata Kieć

Gubernator Piotr Urban

Bubi Kateryna Tsebriy

Koko Maria Krahel

Kamerdyner Dariusz Hibler

Sekretarz Pi-Pi Wiesław Łągiewka

Narzeczone księcia Su Czonga Maria Krahel, Agata Rawska-Kmita, Kateryna Tsebriy, Aleksandra Wojtachnia

Orkiestra i chór Opery na Zamku

Dyrygent Jerzy Wołosiuk

Inspicjent Marta Miklińska

Informujemy, że ze względu na obowiązujące od 15 grudnia 2021 roku obostrzenia i limity miejsc, możemy prowadzić sprzedaż biletów online wyłącznie dla osób z certyfikatami COVID-19 (certyfikaty dot. szczepień lub przebytej infekcji COVID-19 lub wykonania testu na obecność SARS-CoV-2). Osoba, która zajmie wskazane na bilecie miejsce. zobowiązuje się posiadać jeden z ww. certyfikatów podczas wydarzenia w postaci możliwej do weryfikacji za pomocą aplikacji Skaner Certyfikatów COVID, by przedstawić go do ewentualnej kontroli stosownym służbom. Prosimy pamiętać o obowiązku zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa podczas pobytu w operze.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News