Poznań – Lider szczepień – lider zakażeń – Czego nie rozumiecie ??

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Powiat Poznań
Liczba zakażonych: 596
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 11,16
Liczba przypadków śmiertelnych: 4:
choroby współistniejące wraz z COVID-19: 4
wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób objętych kwarantanną 11242
Liczba wykonanych testów: 2174
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 615

——————-

Poznań: w pełni zaszczepionych 69,4 proc. mieszkańców, czyli ponad 369,1 tys. osób

Do tej pory w Poznaniu w pełni zaszczepiło się 69,4 proc. mieszkańców, czyli ponad 369,1 tys. osób – podał w środę poznański magistrat. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło ponad 379,6 tys. osób. Najwięcej zaszczepionych jest wśród seniorów oraz w grupie 20-39-latków.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 29 064 osób w kraju. To najwyższa liczba w IV fali pandemii. Zmarło 570 chorych z COVID-19 – to również rekord tej fali w Polsce.

W województwie wielkopolskim minionej dobry potwierdzono 2880 nowych przypadków SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 38 mieszkańców regionu.

Eksperci wciąż apelują o szczepienie się przeciw COVID-10 i podkreślają, że to najskuteczniejsza walka z rozprzestrzenianiem się pandemii.

W środę Urząd Miasta Poznania poinformował, że do tej pory w Poznaniu w pełni zaszczepiło się 69,4 proc. mieszkańców, czyli ponad 369,1 tysięcy osób. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło ponad 379,6 tys. osób. Najwięcej zaszczepionych jest wśród seniorów (89,1 proc.) oraz wśród 20-39-latków – to blisko 84 proc.

W podziale na grupy wiekowe odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką wynosi: w grupie 12-19 lat – 68,8 proc., grupie 20-39 lat – 83,8 proc., grupie 40-59 lat – 78,8 proc., grupie 60-69 lat – 78,5 proc., oraz grupie 70+ lat – 89,1 proc.

Magistrat przypomniał, że w Poznaniu działa wiele punktów szczepień. Pełny ich wykaz – łącznie z aptekami – można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: gov.pl/mapa-punktow-szczepien.

Wśród największych punktów szczepień w stolicy Wielkopolski jest m.in. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych – tylko w listopadzie zaszczepiło się tam ponad 1700 osób. Zaszczepić się można także w punkcie szczepień na terenie MTP, prowadzonym przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; w szpitalu im. Fr. Raszei oraz w miejskim szpitalu im. Józefa Strusia.

“W tym ostatnim przeciwko koronawirusowi mogą zaszczepić się także osoby niesłyszące, w towarzystwie osoby znającej polski język migowy oraz system językowo-migowy. Pomoc przy szczepieniu znajdą tam również obywatele Ukrainy, Białorusi oraz inni obcokrajowcy” – wskazała dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska.

“Zarówno w POSUM, jak i w miejskich szpitalach można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji, wystarczy przyjść w określonych godzinach. Zachęcam do szczepień wszystkich, którzy jeszcze się na nie nie zdecydowali – to nasza najlepsza broń w walce z wirusem” – dodała.

Więcej informacji o szczepieniach, punktach szczepień i godzinach ich działania można znaleźć na stronach: poznan.pl/szczepienia-dawka-przypominajaca oraz poznan.pl/szczepienia-ulatwienia-dla-osob-nieslyszacych.

Poznański magistrat poinformował w środę, że kwarantanną objętych jest ponad 11,2 tys. mieszkańców miasta. „Wśród osób na kwarantannie jest wiele dzieci – koronawirus zbiera spore żniwo w poznańskich szkołach. Tylko 1 grudnia z powodu COVID-19 w pełni zamkniętych było 12 placówek (2 licea, 2 podstawówki, 3 przedszkola i 5 techników). Częściowo zamkniętych szkół było za to aż 132. Łącznie z powodu wirusa zawieszono aż 616 klas i oddziałów przedszkolnych” – podano.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – razem z prezydentami dwunastu największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza – poparł list otwarty, napisany przez specjalistów chorób zakaźnych. Zażądano w nim podjęcia prac nad przepisami, które pozwalałyby pracodawcom weryfikować, czy pracownicy mają Unijny Certyfikat COVID.

“Pozytywne zachęty nie działają, a rząd boi się rozwiązań chroniących osoby, które zachowały się odpowiedzialnie, przed tymi, którzy w imię źle pojętej wolności narażają zdrowie i życie innych. W efekcie liczba zakażeń i zgonów rośnie. Konieczne są działania bardziej zdecydowane” – podkreślił Jaśkowiak.

Lekarze oraz prezydenci miast zaapelowali również o podjęcie prac nad ograniczeniami dostępu osób bez tego certyfikatu lub aktualnego testu na COVID-19 do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu. Prezydenci miast – podobnie jak lekarze – zaapelowali również o karanie za oszustwa związanych ze szczepieniami a także zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania przepisów dotyczących noszenia masek. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ mhr/

Related posts

Naród nie docenia dobrodziejstw płynących ze szczepień – zobacz ile osób przyjęło aktualizację

Już w grudniu będziesz mógł przyjąć 6 dawkę – dwudawkowego preparatu na Covid – Informuje Ministerstwo zdrowia

COVID w Polsce to wielki przekręt – zobacz co zbadał NIK