Zachodniopomorskie – będą dodatki pieniężne dla lekarzy – Kolejne łózka covidowe

———

Wojewoda uruchamia kolejne łóżka covidowe

W związku z ze stałym wzrostem liczby zajętych łóżek w zachodniopomorskich szpitalach przez pacjentów z Covid-19 wojewoda Zbigniew Bogucki podjął decyzję o uruchomieniu w ciągu najbliższego tygodnia kolejnych 258 łóżek w szpitalach w: Szczecinie, Szczecinku, Goleniowie, Dębnie i Kołobrzegu.

łózka szpitalne
Jeszcze w piątek 12 listopada hospitalizowanych było 538 pacjentów z koronawirusem, natomiast w poniedziałek, 15 listopada już 643.

– Od początku pandemii planujemy i prowadzimy działania związane z zapewnieniem dostępności łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem tak, aby wyprzedzać wzrost liczby hospitalizacji, a jednocześnie w jak największym zakresie utrzymać zapas miejsc, nie zakłócając procesu leczenia pacjentów z innymi chorobami – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Dlatego dziś podpisałem również decyzję o uruchomieniu od 23 listopada 2021 r. 122 łóżek covidowych, w tym 6 respiratorowych w 109. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie – dodaje wojewoda.

Oznacza to przeorganizowanie pracy szpitala. Pacjenci aktualnie leczeni w 109. Szpitalu Wojskowym, zgodnie z planem leczenia będą w najbliższym czasie wypisani do domów. Pozostali zostaną przetransportowani w nadchodzących dniach do innych szpitali, gdzie będzie kontynuowany proces ich hospitalizacji – zapowiada komendant 109. Szpitala Wojskowego płk Krzysztof Pietraszko. Dodaje, że już od dziś karetki nie przywożą do szpitala nowych pacjentów.

Od 16 listopada w 109 SW wprowadzony został zakaz odwiedzin. Od września były one możliwe przy spełnieniu ściśle określonych warunków, np. dla osób zaszczepionych czy z ważnym, ujemnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Wprowadzony we wtorek zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

Możliwy będzie wstęp do pracowni i laboratoriów, które znajdują się w głównym budynku szpitala, tj. pracownia medycyny nuklearnej i RTG oraz zespół pracowni medycyny laboratoryjnej. Będą one pracowały tak, jak dotychczas. Do pracowni prowadzi osobne wejście i będą one odizolowane od „covidowej” części budynku szpitala. Normalnie pracować będzie także przychodnia stomatologiczna, usytuowana w odrębnym budynku przy ul. Piotra Skargi.

W ciągu najbliższych dni pod kątem leczenia pacjentów z koronawirusem przygotowane zostaną oddziały szpitalne, wyznaczone strefy czyste i brudne oraz ścieżki komunikacyjne. Dla personelu medycznego i pracowników administracji 109. Szpitala to jednak nie nowość. Wszystkie procedury związane ze statusem placówki covidowej są tu dobrze znane. Już dwukrotnie: jesienią 2020 i wiosną 2021 roku szpital wojskowy był bowiem placówką covidową. Przez ten czas przyjął ponad 900 pacjentów zarażonych wirusem Sars-Cov-2.

Wojewoda zachodniopomorski

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News