Strona główna » Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

by Świnoujście w sieci

Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

Nie ulega wątpliwości, że domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach. Dzięki specjalnym materiałom i odmiennym zastosowaniom można w takim domu ograniczyć pobieranie energii do zupełnego minimum. Jest to więc rozwiązanie niezwykle praktyczne i przede wszystkim ekonomiczne. Stąd też coraz większe zainteresowanie taką opcją w szeroko pojętym społeczeństwie.

Przepisy i ustawy dotyczące domów energooszczędnych

Pierwszy dokument powstał w 2002 roku i miał na celu określić zasady oraz sposoby energooszczędnego budownictwa. W 2010 zostało wprowadzonych dodatkowo kilka zmian przez UE, które miały na celu nieznaczne zaostrzenie przepisów. Jak się jednak okazuje, od 2021 wchodzą w życie jeszcze bardziej zaostrzone przepisy prawa budowalnego, które dotyczą warunków zapotrzebowania budynków na energię. W przyszłości również przewidywane są coraz ostrzejsze normy. Ma to doprowadzić do tego, aby wszystkie nowo postawione domy mogły wykazywać zerowe zużycie energii pierwotnej. Chodzi tu o to, aby po prostu pracowały same na siebie i nie pobierały energii wskutek tego nie zostawi to żadnego negatywnego śladu na środowisku. Przyglądając się bliżej pozostałym przepisom i ustawom UE, warto zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik Ep, który wskazuje roczne zapotrzebowanie domu w energię elektryczną. Według najnowszych rozporządzeń nie może on przykładowo przekroczyć 70 Ep w przypadku domów jednorodzinnych – www.mgprojekt.com.pl/projekty-domow-energooszczednych. Coraz surowsze przepisy dotyczące chociażby tego wskaźnika to kontynuacja wcześniej wspomnianej, coraz bardziej wymagającej polityki UE, która zmusza poniekąd obywateli do korzystania na wszelkie możliwe sposoby z odnawialnych źródeł energii.

Zalety domów energooszczędnych

Jak doskonale wiadomo, budowa takiego domu pochłania dużą ilość pieniędzy, jednak śmiało można powiedzieć, iż całe to rozwiązanie jest naprawdę ekonomiczne. Wskutek zużywania minimalnej ilości energii również i koszty z tym związane w każdym miesiącu będą dużo niższe. Po upływie kilku czy kilkunastu lat całe przedsięwzięcie zaczyna się coraz bardziej opłacać.

Ponadto, mówi się, że domy energooszczędne to także inwestycja w komfort i funkcjonalność. Systemy grzewcze czy wentylacyjne są połączone w taki sposób, iż z pewnością posłużą przez naprawdę długi czas. Budynki te wyposażone są w pełno różnych, nowoczesnych technologii, dzięki czemu całość nie będzie potrzebowała żadnych modernizacji przez następnych kilka dobrych lat. Co więcej, dzięki izolacyjności termicznej, a także wcześniej wspomnianych systemach grzewczych w całym domu będzie utrzymywała się optymalna temperatura. Jeśli chodzi natomiast o wentylację mechaniczną, to odpowiada ona z kolei za pozyskiwanie świeżego powietrza.

Warto mieć także na uwadze, iż oprócz wcześniej wspomnianego komfortu, funkcjonalności czy oszczędności pieniędzy istotną kwestią jest niewątpliwie ochrona środowiska. Takie rozwiązanie, jakim jest dom energooszczędny niesłychanie mocno przyczynia się do poprawy stanu przyrody, natury. Budynek ten nie pobiera tak wielkich ilości energii jak pozostałe, a ponadto redukuje w znacznym stopniu emisję dwutlenku węgla. Oprócz tego domy te wykorzystują energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych, które są najbardziej przyjazne środowisku.

Wady domów energooszczędnych

Nie ulega wątpliwości, że dosyć wyraźną i właściwie jedyną wadą tego rozwiązania jest koszt takiej inwestycji. Wysoka cena budowy to nie jedyne wydane pieniądze. Bardzo dużą ich ilość pochłaniają także chociażby przeróżne systemy. Warto jednak wiedzieć, że pomimo wszystko z czasem pieniądze powinny się zwracać w postaci o wiele niższych rachunków za energię elektryczną.

Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

Wielu ekspertów podkreśla jednak, że pomimo dużego kosztu poniesionego już na samym początku cała inwestycja jest opłacalna ale oczywiście w dłuższej perspektywie. Pamiętać należy również o wszystkich pozostałych zaletach, które zdecydowanie przemawiają za. Wiele osób, które decydują się na tego typu opcje ma na uwadze właśnie chociażby względy związane z ochroną środowiska, które są tak ważne w dzisiejszych czasach. Nie można również wykluczyć, że za kilkadziesiąt lat będziemy zmuszani do tego typu przedsięwzięć, gdyż po prostu stan środowiska naturalnego stale się pogarsza, wskutek czego jest to jeden z bardziej palących obecnie problemów.

Magiczny zachód w Świnoujściu


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

4 + 15 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW