Bezpieczeństwo nie ma ceny

Premier: Bezpieczeństwo nie ma ceny

Szef rządu uczestniczył w uroczystości zatwierdzenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Strategia jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności.

„Bezpieczeństwo nie ma ceny i jest fundamentem społeczeństwa” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wszystkie współczesne wyzwania, także te związane z zagrożeniem epidemicznym, muszą być we właściwy sposób ujęte w dokumentach i realnych działaniach. Nowa strategia będzie służyła wypracowaniu odpowiednich ustaw, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszego państwa – powiedział szef rządu.
Premier podkreślił, że przyjęcie dokumentu jest wynikiem bardzo dobrej współpracy rządu z prezydentem i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP przewiduje przygotowanie i wprowadzenie ustawy o zarządzaniu i bezpieczeństwie narodowym, która ustali hierarchię strategicznych i planistycznych dokumentów związanych z bezpieczeństwem narodowym. Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne. Wraz z podpisem prezydenta traci moc Strategia Bezpieczeństwa Narodowego z 2014 r.