Strona główna » Wapnica ma ponad 200 lat

Wapnica ma ponad 200 lat

by Daniel SZYSZ

Wapnica ma ponad 200 lat

Dzięki staraniom wielu mieszkańców naszych sołectw, w tym ogromnej pracy dokumentacyjnej jaką wykonała Pani Julianna Rogowska, 30 maja 2009r. miały miejsce uroczystości obchodów 200-lecia Wapnicy. Piękna pogoda sprawiła, że wydarzenie zapadło na długi czas w pamięci uczestników. Poza uroczystą mszą w programie była także wystawa starych dokumentów i fotografii, odsłonięcie tablicy „200 lat Wapnicy” oraz impreza plenerowa – piknik z muzyką i konkursami.

W książce z 1922r. „Besonnte Vergangenheit. Lebenserinnerungen 1859–1919” (”Rozjaśniona przeszłość. Wspomnienia z lat 1859-1919”) Carl Ludwig Schleich pisze: Oto dom mojej matki, niezapomniana „Kalkofen” (Wapnica, przyp. M.S.) Schleich’ów i Küster’ów, niegdyś niewielka osada pracowników mojego dziadka (Ludwig Küster, przyp. M.S.), który rozbudowała kopalnię kredy, postawił duże piece i zakłady formierskie … przez co stała się dużą wioską z rozległą fabryką wapna i cementu”.

Jednak historia rodziny Küster z Wapnicą związana jest już od końca XVIII wieku, kiedy Christian Küster nabył ziemię w wiosce Stengow a z początkiem XIX wieku w pobliskim lesie rozpoczął wydobywanie kredy. Jego syn, Ludwig Küster na tyle zintensyfikował wydobycie kredy, że mała osada stała się piękną wioską a Ludwig z rolnika i rybaka stał się bogatym przemysłowcem i posiadaczem ziemskim. Jego synowie studiowali medycynę, Konrad Küster został lekarzem i publicystą, Ernst Küster chirurgiem, a przytaczany na początku Carl Ludwig Schleich chirurgiem i pisarzem, opracował metodę znieczulenia infiltracyjnego.

Historia naszych sołectw jest bardzo ciekawa i niestety nadal mało znana. Wiele przedmiotów i zdjęć dokumentujących mijające czasy niszczeje gdzieś w zapomnieniu. Tak było i teraz kiedy po 11 latach od odsłonięcia tablica „200 lat Wapnicy” uległa korozji. Na szczęście udało się ją odtworzyć i naprawić dzięki wsparciu Katarzyny i Wojtka, za które bardzo dziękujemy.
Warto dbać o świadectwa naszej przeszłości, gdyż również dzięki nimi tworzymy swoją tożsamość.

Mariusz Samołyk, Katarzyna Auguścik

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

szesnaście + 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.