Sprawdzamy ile pojazdów jeździ po naszych drogach – ruszył Generalny Pomiar Ruchu

Dzisiaj rozpoczęło się badanie natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach organizowanego co 5 lat Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR). W ponad 100 specjalnie wyznaczonych miejscach w województwie zachodniopomorskim będzie prowadzony pomiar.

W przeciągu całego roku w zależności od odcinka drogi będzie od 6 do 13 sesji pomiarowych, w tym pomiary nocne.

Na drogach w naszym regionie pomiar będzie dokonywany głownie metodą wideo rejestracji, nie będzie już stosowanego we wcześniejszych pomiarach liczenia ręcznego przez ekipy pomiarowe na drodze.

Po dokonaniu wszystkich pomiarów dane te zostaną przeliczone przy użyciu wzorów matematycznych dając średnie dobowe natężenie ruchu.

W punktach pomiarowych wyznaczonych na każdym odcinku między węzłami drogowymi lub ważnymi skrzyżowaniami będą ustawione kamery nagrywające ruch na drodze.

Następnie z wykonanych nagrań będą zliczane pojazdy w rozbiciu na odpowiednie kategorie: motocykle, samochody osobowe, lekkie samochody dostawcze, samochody ciężarowe bez przyczep, samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami, autobusy i ciągniki rolnicze. Wyniki GPR służą przede wszystkim do planowania rozwoju sieci drogowej oraz podejmowania decyzji o remontach i przebudowach. Wyniki GPR poznamy w przyszłym roku.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News