OSZUŚCI DZWONIĄ, PODAJĄC SIĘ ZA CZŁONKA RODZINY. GDY USŁYSZYSZ PROŚBĘ O POŻYCZENIE PIENIĘDZY, ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ

Przestępcy, żerując na naszej nieświadomości i chęci pomocy, wykonują telefony, podając się za członka rodziny, który jest zatrzymany przez policję. Oszust prosi o pożyczenie pieniędzy na adwokata, argumentując to wysokim wyrokiem więzienia, który ma mu grozić. Gdy odbierzemy telefon od oszusta, pod żadnym pozorem nie przekazujmy mu pieniędzy.

Oszuści, dzwoniąc do potencjalnej ofiary, prowadzą rozmowę w sposób, który pozwoli im uzyskać od nas jak najwięcej informacji dotyczących naszego imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania, a także imion i nazwisk osób z naszej najbliższej rodziny.

Zaraz po tym, przestepcy proszą o pożyczenie pieniędzy, które przeznaczą na adwokata, argumentując to tym, że zostali zatrzymani przez policję i grozi im wysoki wyrok więzienia.

Gdy potencjalna ofiara da się nabrać, oszust informuje, że pieniądze odbierze jego dobry kolega lub koleżanka, ponieważ on sam jest zatrzymany.

Jeśli odbierzemy tego typu telefon, zachowajmy szczególną ostrożność i nie przekazujmy pieniędzy koledze lub koleżance fałszywego wnuczka. O takim zdarzeniu warto także poinformować policję, ponieważ pomoże to uchronić inne osoby przed wyłudzeniem od nich pieniądzy.

st. post. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News