Strona główna » Fama w Świnoujściu – Wtorek 20 sierpnia

Fama w Świnoujściu – Wtorek 20 sierpnia

by Daniel SZYSZ

STUDIO LEPIEJ – piknik COMAFAMA – schadzka na piosenki i ciastka

11:00 Oflag ul. Piastowska 55, Świnoujście
PK

Poranek na oflagu, powolne śniadanko, ciastka, kawa. Idealny początek dnia po wieczorze MIAMI VICE 80’s z Ars La Trans. W przyjemnym towarzystwie będziecie mieli czas na chwilę oddechu od famowego ciągu wydarzeń, co pozwoli nam się nawzajem lepiej poznać.

Oprócz sielankowej atmosfery zapewniamy:
– SpeedFAMING – nowatorską metodę zawierania kontaktów z innymi famowiczami, których chcieliście poznać, a może nie mieliście odwagi zagadać. Polega ona na sesjach krótkich rozmów limitowanych czasowo, po czym przesiadacie się do kolejnej osoby.
– Krzyżówka tematyczna – z której dowiecie się wielu smaczków na temat historii Famy, m.in. skąd wzięła się nazwa oflag, dlaczego festiwal został zawieszony w 1977 roku. Przy rozwiązywaniu krzyżówki zachęcamy do niekorzystania z Internetu – niektórych odpowiedzi tam po prostu nie ma – polecamy zwiedzić miejscówki oznaczone na mapce do krzyżówki i przy okazji wykonać zadania z Fama Experience.
– Fama Experience – Seria zadań, która ma na celu wprowadzenie nowych uczestników Famy do festiwalowych zwyczajów, a stałych bywalców do czynienia tradycyjnych honorów Famowicza.

Realizacja: Aneta Buła, Marta Smerecka

Czas trwania: 11:00-15:00

www.facebook.com/studiolepiej

Fundacja Kamienica 1 – Z DOMU NA PODWÓRKO – animacje dla dzieci

11:30
Plac Wolności
pl. Wolności, Świnoujście
PT

Kamienica1 – Fundacja Na Rzecz Rozwoju Sztuki i Promocji Zdrowia – zaprasza dzieci i rodziców na pl. Wolności, gdzie odbędzie się cykl animacji pod hasłem „Z domu na podwórko”. Jego celem jest przybliżenie tematyki starych i nowych gier podwórkowych.

Projekt realizowany jest ze środków finansowych Gminy Miasto Świnoujście w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Czas trwania: 11:30-15:30.

www.kamienica1.pl

TEATR JASIĘ – spektakl ZIELONOMU

16:00
Plac Wolności
pl. Wolności, Świnoujście
PK

TEATR JASIĘ | Jasiek Grządziela to wielki pasjonat klaunady, cyrku, a także szeroko rozumianego teatru ruchu, który od wielu lat działa jako aktor uliczny. Występował z Teatrem Pinezka w całej Polsce i wielu krajach Europy. W 2013 roku założył swój własny solowy teatr pod nazwą Teatr JaSię, dla którego stworzył i wciąż rozwija odgrywaną przez siebie postać Zielonego klauna. W 2014 roku został studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Ponadto zawsze wiązał swoją przyszłość z pracą z młodzieżą i studentami. W roku 2013 prowadził zajęcia teatralne dla dzieci i zajęcia z Pantomimy dla dorosłych w Gdańskiej Szkole Artystycznej. Z grupą dorosłą wyreżyserował spektakl ruchu inspirowany dramatem Sławomira Mrożka „Tango” pod tytułem „Dzwony w kant”. Bierze czynny udział w życiu teatralnym nie tylko Wrocławia ale i Polski. Występował między innymi w spektaklach teatru tańca: „Kantor: Tropy Collage” w reżyserii i choreografii Katarzyny Pastuszak, „Sideways rain” w reżyserii i choreografii Guilherme Botelho, „Widma” w reżyserii Pawła Passiniego i „Klatce z łez” w reżyserii i choreografii Bożeny Klimczak.

ZIELONOMU | Klaunada Teatru JaSię przeznaczona dla widowni w każdym wieku. Opowieść o perypetiach Zielonego Klauna i jego bezdennej walizce rozweseli nawet najbardziej zachmurzonych. Jest to pokaz żonglerki takimi rekwizytami jak piłki, maczugi, kółeczka, diabolo, piłeczki pingpongowe. Nie zabraknie także wielu rozmaitych gagów, rozśmieszaczy i sztuczek nie do końca magicznych. A wszystko to opatrzone zielonymi barwami całej scenografii i oczywiście samego klauna.

www.facebook.com/Jasieklaun

MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ | MARTA MATYSZCZAK – spotkanie autorskie TRUP W SANATORIUM

17:00
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
WS

MARTA MATYSZCZAK | Chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, pasjonatka kryminałów z wyboru. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal poświęcony literaturze kryminalnej (www.kawiarenkakryminalna.pl). Uczestniczka warsztatów literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Adeptka kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże, szczególnie tropem powieściowych bohaterów. Jest autorką cyklu sześciu książek „Kryminał pod Psem” – to seria humorystycznych kryminałów z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych.

TRUP W SANATORIUM | W świnoujskim sanatorium zostaje popełnione morderstwo. Traf chce, że w uzdrowisku zjawia się Szymon Solański, prywatny detektyw. Wraz z dziennikarką Różą Kwiatkowską wybrali się właśnie na pierwsze wspólne wakacje. Nie będzie im jednak dane wypocząć. Solański przyjmuje zlecenie odnalezienia zabójcy, a w śledczej pracy towarzyszy mu kundelek Gucio. Sprawa śmierci kuracjuszki zatacza coraz szersze kręgi, by w końcu sięgnąć dramatycznych wydarzeń gorącego lata 1977 roku. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze światem donosicieli, festiwalowej bohemy i z osobistymi porachunkami, które przyniosą krwawe skutki.

Źródło:
www.publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie
www.martamatyszczak.pl

Kolejna edycja cyklu MIEJSCA LITERATURY realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi TAK ŻYJĘ. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: zadomowienie: to co wspólne i to co prywatne; zamieszkiwanie: dom, budynek, miasto jako emanacja struktur społecznych, potrzeb, marzeń i problemów; praca, zatrudnienie: wczoraj i dziś; przemiany i podziały społeczne; granice społeczne, mentalne, duchowe.

Moderacja spotkania: MONIKA STOPCZYK.

IPT WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK – koncert KOMEDA/HŁASKO

18:00
Miejski Dom Kultury
ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście
PK

IPT WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK | Trio fortepianowe wykonujące muzykę spontanicznie improwizowaną, inspirowaną szerokim horyzontem zjawisk muzycznych, począwszy od muzyki klasycznej minionych epok, poprzez rozmaite gatunki jazzu, aż po zdobycze muzyki współczesnej. Do pierwszego spotkania muzyków doszło na festiwalu Fama 2015. Od tego czasu pozostają w kontakcie, zdobywając nowe doświadczenia, które zderzają ze sobą, tworząc muzykę pełną skojarzeń i odniesień do różnych gatunków. W 2018 roku trio otrzymało nagrodę imienia Andrzeja Jakóbca na 48. Festiwalu Fama w Świnoujściu. Muzyka IPT Wójciński/Bańdur/Gucik to połączenie swobodnej improwizacji charakterystycznej dla free jazzu, z precyzyjnie zakomponowaną formą i licznymi nawiązaniami do muzyki współczesnej: minimalizmu, sonoryzmu, surkonwencjonalizmu, spektralizmu. Powyższe elementy w ich wykonaniu tworzą organiczną, spójną całość rzadko spotykaną w muzyce, która zakomponowana jest jedynie formalnie, a wszystkie elementy takie jak harmonia i melorytmika, zdawałoby się najważniejsze dla odbioru są improwizowane.

KOMEDA/HŁASKO | Muzyka ma charakter zakomponowanej formalnie około 60-minutowej, częściowo improwizowanej suity opartej na motywach z muzyki Krzysztofa Komedy: strukturach rytmicznych, melodyce i harmonice oraz wykorzystującej rozwiązania formalne charakterystyczne dla jego twórczości tj. łączenie improwizacji swobodnej z fragmentami ściśle skomponowanymi i jazzowymi. Ma to na celu pokazanie postaci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego nie tylko jako kompozytora standardów filmowych i jazzowych, ale jako świadomego, poszukującego twórcy, w swoich działaniach nieustępującego najnowszym trendom tzw. trzeciego nurtu, łączącego muzykę jazzową i współczesną. Uzupełnieniem warstwy muzycznej będą recytacje fragmentów prozy Marka Hłaski, pochodzące m.in. z opowiadań „Wilk”, „Najlepsze lata naszego życia”, czy „Całe niebo będzie dla mnie”. Są to wczesne utwory autora, w większym stopniu niż te najbardziej znane, eksponujące emocje oraz poczucie lęku, zagrożenia i niepewności. Punktem wyjścia będzie analiza dzieł Komedy i Hłaski pod kątem elementów charakterystycznych dla ich twórczości. Z tych składowych powstanie nowa jakość będąca swego rodzaju syntezą sztuk, co pozwoli na osiągnięcie wewnętrznej spójności powstałego w ten sposób utworu. Wybór tych postaci nie jest przypadkowy. W roku 2019 przypada 50. rocznica śmierci Komedy i Hłaski oraz 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, której reperkusje odcisnęły się szerokim piętnem na ich życiu i twórczości. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych Komeda tworzył środowisko jazzu nowoczesnego, które wywarło ogromny wpływ na na rozwój polskiego jazzu. Marek Hłasko z kolei był blisko związany z Komedą na emigracji w Los Angeles. Twórczość tych postaci łączy podobna emocjonalność, symbolika i atmosfera pełna niepokoju i niepewności. Obaj w kulturze popularnej postrzegani są w sposób spłycony, przez pryzmat swoich najbardziej popularnych dzieł. Z tego względu nadrzędnym celem projektu jest próba zmiany stereotypowego odbioru ich twórczości.

Skład: Jakub Bańdur – skrzypce, Jakub Gucik – wiolonczela, Szymon Wójciński – fortepian.

www.facebook.com/IPTWojcinskiBandurGucik

BELLCANTI – koncert

19:00
Miejski Dom Kultury
ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście
PK

BELLCANTI | Zespół powstał w 2017 roku. W jego skład wchodzą trzy sopranistki, absolwentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej: Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska oraz Karolina Sołomin. Skład zespołu uzupełnia znakomity pianista i aranżer Mateusz Lipiński. Swoją karierę zaczynaliśmy od repertuaru, z którego się wywodzimy, czyli operowego (program „Opera jest Kobietą”). Z czasem powiększał się on o kolejne programy takie jak „Przetańczyć całą noc” (operetkowo-musicalowy), „Już nie zapomnisz mnie” (przeboje dwudziestolecia międzywojennego), „Fête de la Musique” (muzyka francuska), „Czerwone maki” (muzyka patriotyczna) czy „Christmas Time” (polska i zagraniczna muzyka bożonarodzeniowa). Mamy zamiar powiększyć swój repertuar o kolejne programy. Przy organizacji koncertów współpracujemy z wieloma znakomitymi muzykami i zespołami, takimi jak Orkiestra Kameralna Progress, Kwartet Opera, Liana Krasyun-Korunna czy Aleksandra Dąbrowska. W 2018 roku, pod patronatem Opery Bałtyckiej w Gdańsku wystąpiliśmy z cyklem koncertów „Fête de la Musique” dla sieci hoteli Sofitel, które odbyły się w Warszawie, Sopocie i Wrocławiu. Dwukrotnie występowaliśmy podczas koncertów organizowanych z okazji rocznicy powstania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ponadto występowaliśmy na scenach Mazowieckiego Teatru Muzycznego (Bielańska Scena Kameralna), Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Iławskim Centrum Kultury. Indywidualnie braliśmy udział w wielu konkursach, festiwalach i kursach mistrzowskich, na których odnosiliśmy znaczące sukcesy (Magdalena Chmielecka – Laureatka nagrody dla Najlepszego Młodego Artysty na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hariclei Darclee w Rumunii, Maria Malinowska – tegoroczna półfinalista Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, Karolina Sołomin – laureatka I nagrody Konkursu Musicalowo-Operetkowego w Olsztynie).

Chcemy, aby muzyka w wydaniu Bellcanti była zawsze intrygująca, wciągająca odbiorcę w nasz świat. Łączymy trzy sopranowe głosy w jedno brzmienie. Znajdujemy w utworach, które powstały nawet dwieście lat temu, nową jakość i wyraz przy zachowaniu szacunku do operowej tradycji.

Skład: Mateusz Lipiński – fortepian, Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska, Karolina Sołomin – śpiew.

www.facebook.com/bellcanti

ARKADIUSZ JAKSA JAKSZEWICZ – stand-up Z MIŁOŚCI DO HISTORII

20:00
Miejski Dom Kultury
ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście
PK

ARKADIUSZ JAKSA JAKSZEWICZ | Na scenie komediowej od 16 lat – Kabaret Dworski, Kabaret Bez Szans, HarcyteatrK, Drużyna Improwizacji ToWarmia. Uczestnik festiwali, m.in. PAKA, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, SZPAK. Od 3 lat zajmuje się wyłącznie stand-upem. Uczestnik I Polskiego Festiwalu Stand-upu. Występował w tym roku m.in. w Comedy Club w Comedy Central Polska, na gali Stand-up Show, wrocławskim festiwalu Wrocek. Regularnie występuje w warszawskim Resorcie Komedii, prowadzonym przez Stand-up Polska i Szkołę Impro, a także na scenach komediowych w całej Polsce.

Z MIŁOŚCI DO HISTORII | Czyli historie śmieszne według Arka i kilku innych osób. Dotyczące Arka i kilku innych osób, a nawet czasami nas wszystkich. Zbierane kilka lat po lasach, polach, domach, pociągach, ulicach i snach. O historii też troszkę będzie. O przygodach na rekonstrukcjach. O sprawach przyziemnych i nie, o ludziach i nie tylko. O podróżach i o obrażaniu, o nawykach, przyjaźni, o szanownych Panach bez domu i o sprzątaniu, o tym, jak ciężko jest rudym w Polsce i jak łatwo można z tym wszystkim skończyć. Ogólnie wesoło.

www.facebook.com/jajaksa

PARA – koncert

21:30
KiteFORT
plaża [od ul. Uzdrowiskowej, przy wiatraku], Świnoujście
PK

PARA | Nowy stan skupienia w muzyce. Grają po polsku, muzykę z wnętrza, grają bity z serca a brzmienia z Kurzwail’a. Grają ubrani w żółte barwy z elementami elektro i popu. Zespół ocenia swoją twórczość jako bezgranicze gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu. PARA aktywnie koncertuje, stale poszerza repertuar i pracuje nad debiutancką płytą. Laureaci konkursów: Jarocińskie Rytmy Młodych, Stage4You, Zimowa Giełda Piosenki. Finaliści Festiwalu Fama (Świnoujście) i Festiwalu Młodych Talentów (Szczecin). Supportowali takich artystów jak: Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Paulina Przybysz, Brodka, Łona i Weber, Mela Koteluk, Fisz Emade Tworzywo, Bovska.

Skład: Ola Jabłońska – wokal, Kuba Cybula – instrumenty klawiszowe, gitara, Piotrek Królikowski – instrumenty perkusyjne.

www.facebook.com/paraofficial

KONCERT DLA MORZA | JOÃO DE SOUSA – „IDEAL”

22:30
KiteFORT
plaża [od ul. Uzdrowiskowej, przy wiatraku], Świnoujście
WS

JOÃO DE SOUSA | Portugalski muzyk, od ponad 10 lat mieszkający w Polsce. Tu nagrał albumy: „João de Sousa & Fado Polaco”, „Luta”, „Ideal”. Najnowszy to w większości piosenki autorskie, śpiewane z towarzyszeniem wielu instrumentów: gitary, fortepianu, kontrabasu, perkusji, kwartetu smyczkowego. Przełomem w karierze artysty był moment, gdy otrzymał zaproszenie od Andrzeja Smolika do wykonania w jego nowym albumie dwóch utworów. Wkrótce płyta ta uzyskała status platynowej. João de Sousa współpracował także z zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem. Jego piosenki znalazły się na radiowej płycie RAM Cafe vol.7 oraz w albumie Siesta vol. 11 Marcina Kydryńskiego.

IDEAL | Trzeci album João de Sousa, utrzymany w słodko-gorzkim, romantycznym brzmieniu w stylu vintage. Portugalczyk odnalazł w nim drogę do szczęśliwego połączenia rodzimej melancholii z polskim sentymentalizmem. Daleki jest jednak od monotonii i konwencjonalności. Na krążku znalazło się dziesięć piosenek autorskich śpiewanych w ojczystym języku artysty. Do nagrania jednej z nich („Ideal”), João zaprosił wybitną wokalistkę jazzową i zarazem autorkę tekstu w języku polskim – Dorotę Miśkiewicz. To jednak nie jest jedyny polski akcent – na płycie znajdziemy także cover piosenki Krzysztofa Komedy „Była pogoda” (z filmu „Niewinni czarodzieje”). „Ideal” balansuje na granicy muzycznych gatunków. Dociekliwi usłyszą tu inspiracje muzyką Nicka Drake’a, Caetano Veloso, Toma Waitsa, Salvadora Sobrala czy nawet trip-hopowego Portishead. João myślami wraca do klimatu lat 90. XX wieku. Do nagrania materiału João powiększył swój zespół o sekcję dętą oraz zaprosił kwartet smyczkowy.

www.facebook.com/joaodesousamusic

STATEK KOSMICZNY GNIAZDO KONIA – koncert

23:59
KiteJunkies
plaża [od ul. Uzdrowiskowej], Świnoujście
WS

Koncert jubileuszowy, wydarzenie bardzo specjalne, wielki powrót! Dokładnie 20 lat temu świnoujski zespół Statek Kosmiczny Gniazdo Konia wygrał sekcję muzyczną Festiwalu Fama (prowadzoną wówczas przez Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego), zdobywając nagrodę w postaci sesji nagraniowej (Universal). Zespół tworzą muzycy związani ze świnoujską sceną niezależną, znani z takich zespołów, jak: Budowa, Ptaki Przyrody, Ludojad, Szmaty.

Skład: Paweł Wdziękoński (Mewa) – wokal, Piotr Piasecki (Bajzel) – gitara, Przemysław Beleć (Bele) – bas, Ryszard Kadłubiec (Ryś) – perkusja.


Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwadzieścia + jedenaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.