25 i 26 maja na scenę Opery na Zamku wraca spektakl „Pajace/Gianni Schicchi”. Serdecznie zapraszamy Państwa odbiorców!

„Dla mnie najważniejsze było, żeby stworzyć kontekst całości, żebyśmy nie robili dwóch małych niezależnych oper, oddzielonych antraktem, jako że muzycznie i treściowo to dwie różne formy. Pokazanie takiej błahej, śmiesznej historii, która stawia na komizm postaci i sytuacji, to w kontekście teatru w teatrze Pajaców jest niesamowicie ciekawe dla wykonawców i publiczności. Pokazujemy bowiem cały czas wychodzenie z roli, wchodzenie w rolę.

W Pajacach już te role są podwójne, ale w Giannim Schicchimmusiałem to dodać. Na przykład tę część, gdy aktor gra idiotę czy oszusta, a potem idzie do garderoby i jest w depresji. Tutaj jeszcze bardziej widoczna będzie zabawa teatru w teatrze i masek. To, co w Pajacach jest już wpisane w libretto konsekwentnie musiałem umieścić w Giannim Schicchim – mówi o swoim spektaklu reżyser Michał Znaniecki,pokazując nam na scenie, że aktor to zwykły człowiek, który na potrzeby roli zakłada maskę. Znaniecki burzy jednak granicę pomiędzy sceną a widzami, pozwalając nam wejść do środka magicznego świata, który często jest jedynie ułudą. Łączy pomysłowo dwa dzieła, byśmy mogli zrozumieć metaforę codziennego udawania kogoś, kim nie jesteśmy.

Satyra, komizm i głęboka refleksja w jednym. W jego spektaklu nie tylko aktorzy grają, my też jesteśmy częścią spektaklu. Ten spektakl nazywa się „życie”.

„Słychać, jak odbiorcy pytają siebie nawzajem: czy zaczęła się przerwa, czy przedstawienie nadal trwa? Z tym pytaniem Znaniecki pozostawi nas już na zawsze”.

~Dziennik Teatralny

„Znaniecki dość symbolicznie, bo przecież i tak nie pokazał nam wszystkiego, zauważa, że teatr to nie tylko fasada sceny, kostiumów i scenografii”.

~Presto

„Ogląda się i słucha tego spektaklu bardzo dobrze, bo bawi się on formą w bardzo przyzwoitym i ciekawie pomyślanym wydaniu”.

~teatralny.pl

„Gianni Schicchi to nie tylko zespołowy popis wokalny, ale i aktorski, o niezwykłej sile komicznej, której zresztą nie zabrakło też w niektórych scenach z Pajaców”.

~Więź