Świnoujście – Palmy nad Bałtykiem? To możliwe. Niebawem w naszym mieście

Palmy nad Bałtykiem? To możliwe. Niebawem w Świnoujściu

Nie tylko niedziela będzie palmowa w Świnoujściu. Palmy będą rosły u nas przez cały rok. Miasto ogłasza bowiem przetarg na zakup roślin, które uzupełnią ogród sensoryczny wśród nich będą właśnie mrozoodporne palmy.

– Palmy, bananowce, kaktusy, pomarańcze. Coraz więcej takich roślin rośnie w Polsce i w naszym klimacie bardzo dobrze sobie radzą. Jestem przekonany, że będzie ich z roku na rok przybywało. Świnoujście, które chce u siebie posadzić te rośliny jest potwierdzeniem tego trendu – zapewnia Krzysztof Baran z gliwickiej firmy Dobrenasiona.com, który m.in. sprzedaje nasiona roślin uznawanych dotychczas przez nas jako egzotyczne.

Nad Bałtykiem też nie będziemy jedynym miejscem z palmami. Rosną takowe bowiem zarówno w Ystad jak i na Bornhlomie. Te które mają stanąć na Promenadzie Zdrowia na pewno będą się cieszyć dużą popularnością i uatrakcyjnią to miejsce.

Szorstkowiec fortunnego (Trachycarpus Fortinei), to jedna z takich odmian, które doskonale sobie radzą w naszym klimacie.

– U mnie w ogrodzie rośnie od 2006 r. Naturalnym środowiskiem dla niego jest podnóże Himalajów, więc niskie temperatury to dla nich nic nowego – twierdzi Marek Malec z Dzierżoniowa, autor książki „Palmy mrozoodporne w Polsce. Poradnik ogrodnika-amatora”. – W Polsce rośnie już kilka tysięcy palm, które sprzedałem. Zwykle ludzie kupują je do przydomowych ogrodów”.

Według Krzysztofa Barana takie palmy wytrzymują nawet w temperaturach do minus 20 stopni Celsjusza. Osiągnąć mogą nawet wysokość 20 metrów. Te, które jeszcze w tym roku mają stanąć w świnoujskim ogrodzie sensorycznym będą dorodnymi drzewami o wysokości ok. 3 metrów. Ich korzenia maja być zimą specjalnie dogrzewane.

Latem na palmie wyrastają wspaniałe żółte kwiaty zebrane w zwisających wiechach, później zawiązują się niebieskoszare owoce. Trachycarpus jest popularnym gatunkiem w Europie Południowej.
– Roślinę tę udało się zaaklimatyzować nawet w krajach północnej i zachodniej Europy, takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia i Norwegia, w zachodniej Kanadzie (okolice Vancouver), w Japonii, i w Tasmanii – wylicza Krzysztof Baran. – W naszym klimacie ten gatunek palmy jest całkowicie mrozoodporny.
W internecie nie trudno znaleźć zdjęcia szorstkowców obsypanych śniegiem.

W sąsiedztwie palm w „strefie egzotycznej” na świnoujskiej Promenadzie Zdrowia posadzone zostaną także juki gwatemalskie. Opodal w „strefie japońskiej” będzie można podziwiać drzewa bonsai w otoczeniu cyprysów oraz wielobarwnych kwiatów.

Info UM

Related posts

Świnoujście. Czy świnoujskie palmy na promenadzie przetrwają zimę ??

A takie Świnoujście znacie ??

Świnoujście – Niedziela Palmowa – pamiętacie taki wystrój naszego miasta