Świnoujście należy do grona najdynamiczniej rozwijających się miast Polski. Coraz chętniej przyjeżdżają do niego kuracjusze i turyści. Jego przyjazność i atrakcyjność doceniają także mieszkańcy. Powstają coraz to nowe obiekty hotelowo-uzdrowiskowe, apartamentowce, a także budynki mieszkalne. Inwestorzy dostrzegają potencjał miasta, a PEC Świnoujście dostrzega inwestorów i mieszkańców. Dowodem na to jest rozbudowa ciepłowni PEC-u, która odpowiada na potrzebę zwiększającego się zapotrzebowania na ciepło.

W aspekcie wzrostu liczby odbiorców ciepła w Świnoujściu, decyzja o wykonaniu inwestycji była koniecznością. Nim w PEC-u zdecydowano o rodzaju rozbudowy źródła, przeanalizowano wiele wariantów pod względem technicznym, ekonomicznym, jak i środowiskowym. Każdy z tych czynników miał kluczowe dla decyzji znaczenie.
W Świnoujściu, mieście uzdrowiskowym, istotne było poszanowanie środowiska i spełnianie wysokich norm jego ochrony. Ważna jest również atrakcyjność ceny ciepła, by pozostawało na konkurencyjnym poziomie i by nie podrażało kosztów eksploatacji obiektów. Liczyła się także wysoka sprawność techniczna i zastosowanie nowoczesnej technologii w źródle.
I ostatecznie zdecydowano o rozbudowie ciepłowni o nową jednostkę kotłową z 8 MW mocy cieplnej, zasilaną paliwem węglowym.

Obecnie dostępna technologia zapewnia wysokosprawną produkcję ciepła, nawet z paliwa węglowego, które nadal w Polsce należy do najtańszych i najłatwiej dostępnych. To nie jest bez znaczenia dla ceny ciepła. Czystość emitowanych spalin zapewniają profesjonalne instalacje oczyszczania spalin w tym instalacje odpylające i odsiarczające spalin, których zadanie polega na przechwytywaniu maksimum szkodliwych substancji powstających w każdym procesie spalania. Zawodowe wytwarzanie ciepła uzbrojone jest w liczne filtry i instalacje oczyszczania spalin, które skutecznie hamują wydostawanie się zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego profesjonalna produkcja ciepła jest bardziej efektywna i bezpieczna pod wieloma względami.

– Decyzję o uruchomieniu projektu podjęliśmy na początku tego roku, a już 4 lipca rozpoczęliśmy budowę. Pół roku na planowanie, wybór wykonawców i uzyskanie wszelkich pozwoleń uważam za czas bardzo dobrze wykorzystany. – mówi prezes zarządu PEC Świnoujście pani Grażyna Kołowiecka – Wart podkreślenia jest również fakt, że na półmetku inwestycji możemy pochwalić się jej sprawnym i niezakłóconym niczym przebiegiem. Jest to zasługa zarówno pracowników PEC-u, jak i wykonawców zleconych zadań. Wszyscy podchodzimy do tej realizacji z wyjątkową odpowiedzialnością oraz starannością i dyscypliną. Wiemy, że już w tym sezonie nasi odbiorcy oczekiwać będą od nas pełnej gotowości grzewczej. – i podsumowuje prezes Kołowiecka – Cieszę się, że jesteśmy częścią zrównoważonego rozwoju miasta Świnoujście. Reprezentowane przeze mnie przedsiębiorstwo również zwiększa potencjał, który da nam wszystkim nowe perspektywy.

Nadzór nad inwestycją PEC-u pełni Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST S.A., które w Świnoujściu nadzorowało także inwestycje GAZ-SYSTEM (budowę gazociągu), a także budowę i modernizację kotłów, w tym na biomasę i budowę instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Dolna Odra (PGE), czy dla PGNiG TERMIKA – przebudowę biomasowego kotła w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, w tym w branży energetycznej.

– Inwestycja w świnoujskim PEC-u jest dla EKO-INWEST kolejnym w branży energetycznej nadzorowanym projektem. Mamy spore w tym zakresie doświadczenie i cieszymy się, że możemy się nim podzielić. – mówi Michał Naściuk Inżynier Kontraktu z EKO-INWEST, i dodaje – W roku 2002 uzyskaliśmy Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001, dlatego z zadowoleniem przyjmujemy współpracę z firmami, które stawiają na jakość, rzetelność i terminowość. A tak jest w przypadku tej inwestycji. Potwierdzam, że harmonogram prac jest dochowywany, a zakres robót wykonywany z przestrzeganiem wszystkich norm jakościowych. Nie odnotowaliśmy żadnych nieoczekiwanych zdarzeń, bo wszystko zostało z dużym wyprzedzeniem i skrupulatnie zaplanowane. Wysoko cenię takie podejście do realizacji zadań.

Wykonawcą instalacji odpylania jest firma INSTAL-FILTER, która z ponad 20-letnim doświadczeniem zajmuje się przemysłowymi systemami ochrony powietrza. Posiada liczne referencje z realizacji instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji zanieczyszczeń, m.in. od PEC Stargard, SEC Szczecin, GPEC Gdańsk, KPEC Bydgoszcz, ECO Opole, Veolia, PGNiG, Tauron i wielu innych firm z branży energetycznej.

– Emisja gazów to w przemyśle i w codziennym życiu tak powszechne zjawisko, jak dla człowieka oddychanie. Te zjawiska mają ze sobą wiele wspólnego – ale źle skorelowane mogą szkodzić zdrowiu. Dlatego tak ważna jest eliminacja zanieczyszczeń. I my technologicznie właśnie tym się zajmujemy. – mówi Maciej Napieralski, menadżer kontraktu INSTAL-FILTER – Nasze instalacje są skomplikowane i zaawansowane technologicznie, ale zasada ich działania jest prosta. W procesie filtracji powietrze oddzielane jest pyłów natomiast stosując odpowiednie dodatki neutralizujemy szkodliwe substancje gazowe. W efekcie tego działania oczyszczone powietrze oddawane jest do atmosfery. – i podsumowuje – Niby proste, a jednak wymaga specjalizacji. I to co jeszcze dla nas ważne, również nieszablonowego podejścia do potrzeb klienta. W przypadku PEC-u Świnoujście kluczowe znaczenie miała uzdrowiskowa lokalizacja instalacji, a także dobór urządzeń z możliwością dalszej rozbudowy dla osiągania coraz wyższych standardów emisyjnych.

INWESTYCJA W LICZBACH
WAŻNE DATY

· 01.2017 r. – decyzja o realizacji projektu

· 01.2017 r. – ogłoszenie przetargu na wykonanie inwestycji

· 02.2017r. – wybór wykonawcy

· 03.2017r. – ogłoszenie przetargu- inżynier kontraktu

· 03.2017 r. – rozpoczęcie projektowania inwestycji

· 03.2017r. – wybór inżyniera kontraktu

· 07.2017 r. – rozpoczęcie budowy

· 09.2017 r. – półmetek prac

· 11.2017 r. – zakończenie inwestycji

PARAMETRY

· moc cieplna nominalna kotła wytwarzającego energię cieplną 8 MW

· sprawność kotła wytwarzającego energię cieplną 86%

· wysokość kotła WR-8 8,75 m

· kubatura kotła WR-8 ok.150 m3

· 2 stopnie filtracji emisji spalin (multicyklon przelotowy i filtr workowy o pow. 550 m² oraz 624 szt. elementów filtracyjnych), skuteczność urządzeń odpylających 99,9%

KLUCZOWE ETAPY PRAC

1. Budowa Instalacji odpylania spalin, lipiec – sierpień 2017 r.

2. Budowa rusztu, lipiec – sierpień 2017 r.

3. Budowa kotła, sierpień – wrzesień 2017 r.

4. Próby ciśnieniowe, wrzesień 2017 r.

5. Montaż instalacji wszystkich branż, wrzesień – październik 2017 r.

6. Odbiory techniczne, październik 2017 r.

7. Pomiary środowiskowe, listopad 2017 r.

8. Pozwolenie na użytkowanie, listopad 2017 r.

9. Uruchomienie, listopad 2017 r.

WYKONAWCY

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Remontu i Montażu Urządzeń Energetycznych ENERGOSERWIS SA z Lublina.

Podwykonawcą w zakresie oczyszczania spalin jest INSTAL FILTER SA z Kościana.

Podwykonawcą w zakresie instalacji elektrycznych jest Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego.

Tekst PEC