SNMCMG2 na Morzu Egejskim

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) pod polskim dowództwem zakończył dzisiaj manewry z siłami sojuszniczymi na Morzu Egejskim.

Ćwiczono z okrętami z Niemiec i Grecji oraz współpracowano ze śmigłowcem greckiej Marynarki Wojennej. Obecnie jednostki Zespołu obrały kurs na cieśninę Dardanele, aby wkrótce rozpocząć misję na Morzy Czarnym.

Okręty weszły na Morze Egejskie w czwartek, 23 lutego, przechodząc przez Kanał Koryncki, jedno z najciekawszych przejść pod względem nawigacyjnym i krajobrazowym. Następnego dnia zacumowały w Pireusie, w porcie położonym w odległości około 30 kilometrów od Aten. Trzydniowy postój przeznaczony był nie tylko na uzupełnienie zapasów i regenerację załóg okrętów, ale również na oficjalne wizyty i spotkania, między innymi na pokładzie okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Była to także znakomita okazja do prezentowania biało-czerwonej bandery oraz obecności polskiej Marynarki Wojennej w tej części Europy. Dowódca SNMCMG2 kmdr Aleksander Urbanowicz złożył wizytę dowódcy greckiej Marynarki Wojennej wiceadmirałowi Ioannis Parlopoulos oraz spotkał się z dowódca Stałego Zespołu Morskiego NATO Grupa 2, niemieckim kontradmirałem Alex Deertz. W niedzielę z kolei na pokładzie polskiej jednostki gościli uczniowie Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach. Młodzież miała okazje zobaczyć jak na co dzień wygląda służba polskich marynarzy oraz dowiedzieć się o okręcie i misji PKW Czernicki.

GALERIA

W poniedziałek, 27 lutego rozpoczął się pierwszy dzień morskich manewrów. Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” ćwiczył z niemiecką fregatą rakietową FGS „Sachsen”, będącą również okrętem dowodzenia Zespołu – SNMG2 (Standing NATO Maritime Group 2). Trenowano manewrowanie, procedury łączności, jak również podejścia do holowania unieruchomionej jednostki. Natomiast niszczyciele min wchodzące w skład SNMCMG2: hiszpański ESPS „Duero” oraz niemiecki FGS „Rottweil” prowadziły działania przeciwminowe w ramach ćwiczenia Passex wspólnie z greckim okrętem HS „Kallisto”. Nad tymi działaniami czuwał polski sztab zaokrętowany na „Czernickim”, przekazując wytyczne i rozkazy do jednostek przeciwminowych oraz zbierając od nich meldunki, reagując jednocześnie na zmieniającą się sytuację podczas ćwiczeń. Następnego dnia jednostki SNMCMG2 wspólnie z greckim niszczycielem min HS „Kallisto” ćwiczyły zwalczanie zagrożeń asymetrycznych na morzu. Zespół nękany był przez wrogą szybką łódź motorową oraz śmigłowiec. W siły przeciwnika wcielił się śmigłowiec greckiej Marynarki Wojennej oraz łódź z pokładu „Kallisto”.

Obecnie okręty Zespołu, na czele z „Czernickim” obrały kurs na cieśninę Dardanele, będącą bramą na Morze Czarne, gdzie przez najbliższe dni prowadzić będą swoją misję. To nowe wyzwanie i nowy akwen operacji. Już wkrótce do Zespołu dołączą kolejne dwie jednostki przeciwminowe: turecki niszczyciel min i rumuński trałowiec, zwiększając tym samym potencjał bojowy Grupy.

 

Info, fot: Marynarka Wojenna