Strona główna » Silniki unieruchomione – prośba o holowanie

Silniki unieruchomione – prośba o holowanie

by Świnoujście w sieci

Silniki unieruchomione – prośba o holowanie

Silniki hiszpańskiego niszczyciela min ESPS Duero uległy awarii. Jednostka nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach. Wysłana zostaje prośba o asystę i holowanie do okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki.

To scenariusz przeprowadzonego w czwartek, 9 lutego, ćwiczenia okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2.

Jednostki SNMCMG2 od poniedziałku prowadzą działania na Morzu Tyrreńskim. Pierwszego dnia przeprowadzono ćwiczenia z zakresu manewrowania w szykach, procedury łączności oraz zaopatrywania okrętów w paliwo i inne materiały na pełnym morzu. Następnie, od wtorku 7 lutego rozpoczęły się działania przeciwminowe „Route Survey” na wyznaczonym akwenie. Sztab zaokrętowany na ORP „Czernicki” przygotował i nadzorował wykonanie przez ESPS „Duero” zadania przeszukania, lokalizacji i identyfikacji obiektów zalegających na dnie morskim. W czwartek, 9 lutego, natomiast przeprowadzono ćwiczenia z zakresu holowania jednostki, która uległa uszkodzeniu bądź awarii urządzeń uniemożliwiającej jej samodzielne poruszanie.

Podczas ćwiczeń z faktycznym holowaniem jednostki sprawdzono i przećwiczono obowiązujące procedury. „W czasie działań na morzu możliwa jest każda sytuacja awaryjna. Ważne jest aby nie panikować i dokładnie wiedzieć co w danym momencie należy zrobić” – powiedział zastępca dowódcy ORP „Czernicki” kpt. mar. Michał Bumbul. „Zimna głowa” jest bardzo ważna w takich sytuacjach, ale wszystkie działania zawsze muszą być poparte wiedzą i doświadczeniem. Każdy członek załogi od dowódcy do marynarza musi doskonale wiedzieć co w danym przypadku robić” – dodał kpt. mar. Bumbul.

Na zakończenie tygodnia ćwiczeń okręty SNMCMG2 pod dowództwem kmdr por. Aleksandra Urbanowicza wejdą do włoskiego portu Civitavecchia pod Rzymem. W porcie marynarze wezmą udział w uroczystej zbiórce z okazji 97 rocznicy zaślubin Polski z morzem oraz uczestniczyć będą w spotkaniu z włoską Polonią. W sobotę, 11 lutego, załoga „Czernickiego” wraz z polskim sztabem Zespołu odda hołd żołnierzom II Korpusu Polskiego poległym w bitwie o Monte Cassino w 1944 roku.

Marynarka Wojenna

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

pięć × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW