Za miesiąc przypłynie pierwszy gazowiec

 

Za miesiąc przypłynie pierwszy gazowiec

Jak zapowiedziała dziś w Świnoujściu premier Ewa Kopacz już za miesiąc ma do świnoujskiego gazoportu przypłynąć pierwszy gazowiec z gazem technicznym – aby można było sprawdzić działanie całej instalacji.

Jednak już dziś dokonano symbolicznego otwarcia tej inwestycji.

 


 

Certyfikat zakończenia montażu systemów krytycznych w terminalu LNG w Świnoujściu podpisany

Na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru. Trwa rozruch instalacji.

Certyfikat zakończenia montażu wszystkich systemów krytycznych instalacji został podpisany przez wykonawcę i inwestora terminalu LNG w Świnoujściu w ostatni piątek (09.10.2015 r.). Tym samym, potwierdzono zakończenie kluczowych prac budowlanych w ramach inwestycji. Trwa proces rozruchu, który ostatecznie umożliwi przyjęcie pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru.

W ramach procesu rozruchu, główne obiekty terminalu, czyli zbiorniki LNG, przechodzą obecnie proces suszenia i tzw. inertyzacji, czyli całkowitej redukcji tlenu w instalacji. Wykorzystanych w tym procesie zostanie ponad 800 tysięcy metrów sześciennych gazu obojętnego, jakim jest azot. Temperatura w zbiornikach wynosi obecnie – 20 stopni Celsjusza. Azot, tym razem w formie ciekłej, posłuży także do wstępnego schładzania rurociągów do temperatury -130 stopni. Zbiorniki do tej temperatury zostaną natomiast schłodzone za pomocą oparów z LNG już po przypłynięciu pierwszego metanowca.

Generalny wykonawca terminalu LNG w Świnoujściu, na mocy podpisanego we wrześniu br. aneksu do umowy, zobowiązał odebrać pierwszą dostawę LNG w grudniu tego roku. Gaz z pierwszej dostawy posłuży do testów w warunkach rzeczywistych – rozruchu technologicznego, w skład którego wchodzą m.in. takie procesy, jak schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji czy przeprowadzenie ruchu próbnego całego terminalu. Gaz z pierwszej dostawy, po przeprowadzeniu wszystkich prób, zostanie wtłoczony do sieci przesyłowej i trafi do polskich odbiorców. Druga dostawa LNG do Świnoujścia, która zapewni gaz na pozostałe próby eksploatacyjne, zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Komercyjna eksploatacja terminalu LNG będzie możliwa w drugim kwartale, po pozyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i podpisaniu protokołu odbioru do użytkowania.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę – do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo – Wschodniej.

Inwestycja jest ważnym elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Razem z nowymi gazociągami, interkonektorami, podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, tworzy mocny fundament niezależności gazowej naszego kraju. Jest elementem strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Info Polskie LNG