Prawie 83 tysiące nielegalnych papierosów, przeszło 200 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości ponad 163 tysięcy złotych przechwycili wczoraj w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

W powiecie pyrzyckim podczas kontroli drogowej forda kierowanego przez 52-latka funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie znaleźli za siedzeniami i w bagażniku 200 jednokilogramowych paczek krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. Jej rynkową wartość szacuje się na 107 tys. zł. Gdyby została sprzedana, Skarb Państwa straciłby ponad 90 tys. zł z tytułu uszczupleń podatkowych. Towar zabezpieczono i zdeponowano w Placówce SG w Szczecinie, która prowadzić będzie dalsze czynności w tej sprawie.

MOSG1

W Koszalinie podczas kontroli citroena, którym kierował 43-letni mężczyzna, strażnicy graniczni z Placówki SG w Kołobrzegu ujawnili prawie 67 tysięcy nielegalnych papierosów różnych marek o wartości 43 tys. zł. Posiadały białoruskie znaki skarbowe. Wszystkie zostały zatrzymane i zabezpieczone przez Straż Graniczną w Kołobrzegu. Mężczyzna odebrał wezwanie do obowiązkowego stawiennictwa w PSG w Kołobrzegu.

Na targowisku elbląskim natomiast funkcjonariusze z miejscowej Straży Granicznej w dwóch boksach handlowych należących do 67-letniej kobiety znaleźli ponad 15,5 tys. papierosów bez polskiej akcyzy skarbowej o wartości przeszło 10 tys. zł. Z kolei strażnicy graniczni z Ustki w jednym ze sklepów w Bytowie natrafili na niespełna 4 kilogramy nielegalnej krajanki tytoniowej o wartości przeszło 2,5 tys. zł. Ponadto w samochodzie należącym do właściciela sklepu znaleźli wyroby tekstylne i kosmetyki oznaczone podrobionymi znakami towarowymi znanych producentów. Gdyby zostały sprzedane, firmy straciłyby przeszło 5 tys. zł. Tytoń i podróbki zostały zatrzymane i zabezpieczone przez Straż Graniczną, która będzie prowadzić dalsze czynności w tej sprawie.

por. SG Andrzej Juźwiak
rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku