Tego dnia ma miejsce rocznica wspaniałej i zwycięskiej Bitwy pod Cedynią, która miała miejsce w roku 972. Z tego względu, 24 czerwca 2015 roku, przedstawiciele Oddziału Szczecin, Oddziału Stargard Szczeciński oraz Oddziału Świnoujście Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego odwiedzili Cedynię oraz pobliską Górę Czcibora, nazwaną imieniem brata Mieszka I.

Narodowcy odwiedzili kilka miejsc związanych z wydarzeniami sprzed tysiąca lat, między innymi Muzeum Regionalne w Cedyni, powstałe z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego w roku 1966.

Ostatecznie członkowie ONR-u wspięli się po wysokich schodach, i złożyli wieniec kwiatów, które układały się w symbol Ręki z Mieczem, czyli tzw. Falangi, pod znajdującym się na szczycie Góry Czcibora Pomnikiem Polskiego Zwycięstwa nad Odrą.

Na pomniku znajduje się tablica, na której widnieje napis: „W 1000-lecie zwycięskiej bitwy pod Cedynią stoczonej w obronie ziem polskich nad Odrą i Bałtykiem przez Mieszka I i jego brata Czcibora z wojskami margrabiego Hodona pomnik ten zbudowano. Czerwiec 1972 r.”.

Pamięć o tym wydarzeniu jest ważna dla zachodniopomorskich narodowców z trzech głównych powodów: po pierwsze, wydarzenie to pokazuje wyraźnie, że na tych terenach państwowość polska była przed państwowością niemiecką; po drugie, jest to pamięć o zwycięstwie, co ważne jest dla charakteru polskiej dumy narodowej, która budowana musi być na pamięci, ale i sile, uśmiechu i radości, a nie na wspominaniu tylko poległych i przegranych Bohaterów; po trzecie jest to wyraźne odniesienie do teraźniejszości, czyli Polski jako kolonii Berlina i Brukseli, zależnej od Zachodu i kapitału niemieckiego.

Polska potrzebuje, w wymiarze geopolitycznym, politycznym, gospodarczym i wszelkim innym kolejnej zwycięskiej Bitwy pod Cedynią. Ku Niepodległości – marsz!

Narodowe Świnoujście

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1133437136671883.1073741914.619259391422996&type=3/” width=”550″/]

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News