Strona główna » 25 lat ORP NAKŁO pod polską banderą

25 lat ORP NAKŁO pod polską banderą

by Świnoujście w sieci

W poniedziałek, 2 marca, minęło 25 lat odkąd pierwszy raz podniesiono banderę na trałowcu ORP NAKŁO. Przez Ten czas okręt przepłynął ponad 45 tysięcy mil morskich, uczestniczył w największych międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku.

8fow

Na okręcie, zgodnie z morską tradycją, podniesiono tego dnia wielką galę banderową. Odbył się uroczysty apel i wręczono wyróżnienia dla załogi okrętu. Podczas uroczystej zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy a załodze wręczono wyróżnienia za trud i zaangażowanie w codziennej służbie na okręcie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście wśród których byli m.in.: matka chrzestna okrętu pani Genowefa STRZELECKA, przełożeni dowódcy okrętu oraz jeden z byłych dowódców okrętu kmdr ppor. Gerard KOZIOŁ.

8fow

Trałowiec ORP „NAKŁO” wielokrotnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach. W 1994 roku okręt uczestniczył po raz pierwszy w ćwiczeniu międzynarodowym „Baltic Endavour” realizowanym na wodach Zatoki Meklemburskiej. Uczestniczył wielokrotnie w ćwiczeniach międzynarodowych takich jak: „Baltic Endavour” czy „Baltops”. Uczestniczył także w rejsach nawigacyjnych do portów zagranicznych. W 2001 roku okręt uzyskał miano „Przodującego Okrętu MW RP” w grupie okrętów do 400 t. wyporności. W ubiegłym roku okręt wziął udział wraz z okrętami ORP „DRUŻNO” i ORP „HAŃCZA” na ćwiczenia „Northern Coasts 14”, które odbyły się na wodach Zatoki Botnickiej i Zatoki Fińskiej. Podczas ćwiczenia okręty weszły do portów Turku i Hanko. Polskie okręty osiągnęły wtedy największą skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdziły swoją wartość bojową na tle nowoczesnych jednostek MW.

8fow

ORP „NAKŁO” (numer burtowy 640) jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „GARDNO”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo – szklanego. Okręt uzbrojony jest w armatę przeciwlotniczą, trały i stację hydrolokacyjną. Napęd główny stanowią dwa silniki o mocy 735 kW każdy, napędzające dwie śruby.

 

Info.8FOW

Foto.Marcin Purman

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

1 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW