Budżet obywatelski w Świnoujściu . Znamy wyniki głosowania.

Foto. Kamil Czech

„Rozwój programu – morskie wychowanie młodzieży” Jacht Klubu Kotwica oraz „Budowa kładki rowerowo-pieszej przy rondzie w Łunowie” Zarządu Osiedla Przytór-Łunowo i radnego Sławomira Nowickiego – to propozycje do budżetu obywatelskiego, które w glosowaniu otrzymały największe poparcie mieszkańców. Tym samym, to właśnie te dwa wnioski zostaną zrealizowane w przyszłym roku z pieniędzy budżetu obywatelskiego. Nie oznacza to jednak, że przepadły wszystkie pozostałe propozycje, które zgłosili mieszkańcy.

Budżet Obywatelski odbywa się w naszym mieście po raz pierwszy. Prezydent przeznaczył na niego 2 mln złotych. Wpłynęło 60 różnych projektów. Po sprawdzeniu pod względem merytorycznym i formalnych, do głosowania przeszły 53. W samym głosowaniu napłynęło w sumie 8.985 głosów, w 7.427 było ważnych.
Bo w ludziach jest siła

– Jestem bardzo zbudowany postawą mieszkańców naszego miasta – podsumował Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Ilość głosów potwierdza, że świnoujścianie chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich mieście.

Prezydent dodał, że ważnym efektem budżetu obywatelskiego, była również sąsiedzka integracja. Najpierw wokół pomysłów, a później już samego zbierania głosów, które w niektórych przypadkach przybrały nawet formę małych eventów.

– Mieszkańcy poszczególnych ulic, części miasta pokazali, że w słusznej sprawie potrafią się jednoczyć – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Niektórzy choć mieszkali blisko siebie, byli sąsiadami, to tak naprawdę albo nie znali się wcale, albo tylko z widzenia. Dziś rozmawiają ze sobą, mówią sobie dzień dobry.
Wielu niezameldowanych

Najczęstszą przyczyn unieważnienie głosu był brak zameldowania w Świnoujściu osoby głosującej lub na karcie do głosowania nie było wpisanego numeru PESEL głosującego.
– Zgodnie z regulaminem prawo do głosowania miały osoby zameldowane w Świnoujściu, w dniu glosowania miały ukończone 16 lat. Jednym z warunków było również wpisanie na karcie swojego numeru PESEL, po którym można było sprawdzić, czy osoba głosująca jest do tego uprawniona – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – W przypadku głosowania w wyborach samorządowych czy do Parlamentu, członkowie komisji wyborczej na podstawie spisu wyborców i dowodu osobistego danej osoby sprawdzają, czy jest ona uprawniona do głosowania. Aby głosowanie przebiegło uczciwie, my także musieliśmy każdy głos sprawdzić.

Nie wygrały, ale będą zrealizowane
Chociaż nie wszystkie zgłoszone projekty będą mogły być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego 2015 roku, to prezydent miasta już zapowiedział, że przynajmniej 5 z nich znajdzie się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta.

Jakie projekty jeszcze?
– Dostosowanie dla osób niepełnosprawnych głównego wejścia do budynku przychodni pry ulicy Dąbrowskiego (263 ważne głosy)
– Budowa ścieżki pieszej przez las od ulicy Grottgera na wysokości ulic Wojska Polskiego, Kossaków i Sienkiewicza (226 ważnych głosów)
– Ulica 1 Maja-Łęgowa; położenie płyt betonowych, wyrównanie nawierzchni, wykonanie pętli autobusowej na końcu ulicy Łęgowej (425 ważnych głosów)
– Renowacja figury smoka „Telesfora” w Parku Zdrojowym (119 ważnych głosów)
– Tydzień Młodych Odkrywców (563 ważne głosy)

Info: Urząd miasta

Related posts

Świnoujście. Mieszkańcy zafundowali karetkę dla szpitala

Świnoujście – Rusza Budżet obywatelski 2024 r.

Świnoujście – Budżet obywatelski: tak głosowali mieszkańcy Świnoujścia