Foto: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urząd Miasta Świnoujście

17 koszy na śmieci zniszczyli dzisiejszej nocy wandale na dwóch alejkach w Parku Zdrojowym. Próbowali też wyrwać młode, dopiero co posadzone drzewko. W tej chwili pracownicy firmy „Thomas” oceniają straty. Koszt jednej nowej śmietniczki to 900 złotych. Miasto powiadomiło policję.

Zniszczenia zauważyli dziś rano pracownicy, którzy przyjechali opróżnić kosze ze śmieci. Nie pierwszy raz wandale poniszczyli coś w Parku Zdrojowym, ale po raz pierwszy tak wiele jednocześnie. Jeden z koszy na śmieci wyrwali razem z betonowym fundamentem, do którego był przymocowany. Inne są zgniecione.

Pracownicy firmy „Thomas” sprawdzają, czy przynajmniej część uszkodzony koszy nie da się naprawić. To obniżyłoby koszty. Jeśli nie, to jak nie trudno policzyć, sama tylko wymiana śmietniczek będzie kosztowała miasto ponad 15 tys. złotych.

Foto: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urząd Miasta Świnoujście
Foto: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście

– Przykro, że są w naszym mieście ludzie, którzy niszczą to, co powstało z naszych wspólnych pieniędzy – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Park ma służyć nam wszystkim. Powinniśmy o niego dbać, a nie demolować.
Dlatego jeśli ktokolwiek będzie świadkiem niszczenia miejskiego mienia prosimy o telefon na policję (997 lub 112) albo do Straży Miejskiej 91 321 99 40. To zwiększy szanse na zatrzymanie i ukaranie sprawców, a to najlepsza oręż w walce z chuliganami.
Do aktów wandalizmu dochodzi w różnych częściach miasta, nie tylko w parkach. Rocznie kosztuje to miasto kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przykładu koszt wymiany jednej zniszczonej latarni to ponad 5 tys. złotych. Wandale nie oszczędzają nawet placów zabaw dla dzieci. W ciągu roku naprawy zniszczonych, uszkodzonych tam urządzeń wynoszą nawet 15 tys. złotych.