Niemal milion otworów będzie wywierconych w murawie na głównym boisku OSiR Wyspiarz. Trwa właśnie napowietrzanie i spulchnianie murawy, na której gra pierwszoligowy zespół piłkarski MKS Flota Świnoujście.

Prace wykonuje samodzielenie OSiR Wyspiarz, wykorzystując przerwę między meczami. Pracą tą kieruje pracownik przeszkolony w Niemczech, według procedur obowiązujących na stadionach Bundesligi.

Na początek boisko jest oczyszczane z martwej trawy, co ma wpływ nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim dodatkowo odblokowuje dopływ powietrza do korzeni trawy.

Następnie specjalna maszyna wierci otwory. Każdy otwór ma głębokość 12-15 centymetrów.

– Taki zabieg nazywa się aeracją. Dzięki tym otworom powietrze dochodzi do korzeni trawy – opowiada Ryszard Teterycz, odpowiedzialny w OSiR Wyspiarz za sprawy techniczne. – To z kolei pobudza ją do życia i lepiej rośnie.

Kolejny etap to piaskowanie. Na boisko wysypanych zostanie 25 ton żwirku. Wpada do dołków i dzięki temu rozluźnia glebę, działa jak drenaż

Te wszystkie zabiegi spowalniają również ubijanie się murawy, co jest naturalną konsekwencją gry piłkarzy.

– Każdy mecz negatywie wpływa na stan murawy. Trzeba pamiętać, że 22. mężczyzn przez 90 minut biega w korkach po tej trawie – podkreśla Ryszard Teterycz – Jeszcze kilka lat temu podstawowa metodą pielęgnacji murawy było jej wałowanie To największy błąd! Walec ubija ziemię i tym samym blokuje dostęp powietrza do korzeni. Dlatego trawa nie rośnie. Murawę należy właśnie spulchniać i napowietrzać.