Foto. Kamil CZECH

Świnoujska marina zdobyła nagrodę Horyzonty Żeglarskie 2013 w kategorii port jachtowy, pokonując w ten sposób inne mariny województwa zachodniopomorskiego. W sumie Jury przyznało nagrody w 10. kategoriach, a uroczysta Gala, na której kapituła wręczyła „Horyzonty” odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Horyzonty Żeglarskie to nowa inicjatywa Związku Portów i Przystani Jachtowych. Organizatorem konkursu jest Związek Portów i Przystani Jachtowych – Lokalna Organizacja Turystyczna Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w Szczecinie. Po raz pierwszy w historii zachodniopomorscy żeglarze i przedstawiciele instytucji zasłużonych dla środowiska żeglarskiego Pomorza Zachodniego odebrali nagrody za swoje dokonania w 2013 roku. Laureatów konkursu wybrała w tajnym głosowaniu kapituła złożona ze znaczących żeglarzy i działaczy.

Foto. Kamil CZECH
Foto. Kamil CZECH

Podczas uroczystości w Teatrze Polskim uhonorowano także ojca polskiej szanty, świnoujścianina Jerzego Porębskiego, który otrzymał List Gratulacyjny z okazji 75. urodzin. Jubilatowi Chór Akademii Morskiej zaśpiewał jeden z jego najbardziej znanych utworów „Gdzie ta keja…”. W podsumowaniu ubiegłorocznego sezonu żeglarskiego doceniono świnoujskich żeglarzy: Waleriana Zegzdryna, Aleksandra Mikołajów oraz Janusza Frączka.

Świnoujska marina jest jedyną w naszym kraju przystanią, która jest zarówno morskim, jak i śródlądowym portem jachtowym. Z racji wyjątkowego położenia Świnoujścia, żeglarze mogą wypłynąć niej zarówno na otwarte morze, jak i na Zalew Szczeciński oraz inne akweny.

 

Foto. Kamil CZECH
Foto. Kamil CZECH

Jednorazowo może przyjąć ponad 300 jachtów. Żeglarze mają zapewniony dostęp do mediów, możliwość tankowania paliwa, a także odpowiednie warunki socjalne (pralnia, prysznice itp.). Inwestycja była dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.
Jej walory, zaplecze socjalno-techniczne doceniło międzynarodowe jury, które w tym roku już po raz czwarty z rzędu, przyznało naszej marinę zaszczytne wyróżnienie „Błękitną flagę”. Znalazła się również w wąskim gronie laureatów IX edycji Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2012, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Opracowano na podstawie tekstu BIK