500 osób bezpłatnie bada krew pod kątem chorób nerek.

Choć długo wyczekiwana stacja dializ w Świnoujściu działa już od listopada ubiegłego roku, dzisiaj odbyło się jej oficjalne otwarcie z przedstawicielami władz samorządowych i autorytetów medycznych. Oprócz tego, od godziny 13:00 rozpoczął się punktu kulminacyjny kampanii społecznej NEFROTEST. Zespół pielęgniarek z Centrum Dializ Fresenius przy ul. Powstańców Śląskich 2/4 pobiera wcześniej zarejestrowanym pacjentom krew, by wykryć choroby nerek we wczesnym stadium. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Świnoujścia i okolic. Przez dwa dni, na bezpłatne badania zgłosiło się 500 pacjentów. To więcej niż początkowo zakładali organizatorzy, którzy musieli zwiększyć dostępną na dzisiejsze badania pulę miejsc. Za przebadanie próbek krwi z dzisiejszej akcji odpowiada laboratorium CENTRALNE Tomasz Rutkowski ze Świnoujścia.

dializywswinoujsciu

Oficjalne otwarcie z udziałem Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta rozpoczęło się o 11:00 na terenie stacji dializ. Po wystąpieniu gospodarzy i gości honorowych odbyło się zwiedzanie placówki, podczas której mogli oni obejrzeć specjalistyczny sprzęt do dializoterapii. Aparatura w nowej placówce, jest najnowszej generacji. Stacja pracuje stosując wyłącznie jednorazowe filtry dializacyjne, dzięki czemu eliminuje się ryzyko zakażeń (nie jest to standard, NFZ wciąż dopuszcza wielokrotne stosowanie dializatorów). Oprócz tego, zaproszeni goście wzięli udział w kampanii społecznej NEFROTEST i przebadali swoją krew pod katem chorób nerek, dając tym samym przykład wszystkim mieszkańcom, którzy powinni zwracać uwagę na profilaktykę chorób nerek.

 

swinoujsciedializy

 

Od godziny 13 na stacji badani są już pacjenci, którzy zarejestrowali się wcześniej na NEFROTEST. „W pobranych próbkach krwi, badamy poziom kreatyniny oraz eGFR. Te dwa wskaźniki określają czy nasze nerki funkcjonują prawidłowo. W chorobach nerek, bardzo niebezpieczny jest fakt, że schorzenie rozwija się skrycie, nie dając żadnych specyficznych objawów. Dlatego właśnie pacjenci trafiają na stację dializ, już w zaawansowanym stopniu choroby.” – mów dr hab.n.med. Marek Myślak, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świnoujściu.

 

dializyswinoujscie

 

Kampania ma na celu uświadomienie Polakom jak ważne są dla naszego organizmu nerki i dlaczego warto o nie dbać. Do tej pory dzięki akcji NEFROTEST przebadało się ponad 25 tysięcy pacjentów, w trzydziestu siedmiu miastach w całej Polsce. Wyniki około 10 proc. badanych odbiegały od normy. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. Szacunkowo w Polsce, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób, z czego większość pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy. Choć choroba może dotknąć każdego, w grupie największego ryzyka są chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 60 roku życia.

 

swinoujsciestacjadializ

 

Badania w ramach kampanii NEFROTEST cieszą się w całej Polsce ogromną popularnością. Liczba chętnych zwykle znacznie przewyższa możliwości organizacyjne stacji dializ. Aby badaniami objąć jeszcze więcej pacjentów, bezpłatne skierowania na testy krwi i moczu, dla osób które ukończyły 45 lat, przesłaliśmy także do lekarzy rodzinnych, parafii, aptek i mediów patronackich na terenie Świnoujścia i okolicznych miejscowości. Jeżeli komuś nie udało się zarejestrować na dzisiejsze badania, ma jeszcze szansę przebadać się za darmo. Warto jednak pamiętać, że badanie to nie jest drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać na własny koszt w dowolnym momencie.

Nowa stacja dializ to jedyny ośrodek leczenia nerkozastępczego w powiecie. Świnoujście było jednym z największych miast na prawach powiatu w Polsce bez stacji dializ. Pacjenci musieli dojeżdżać na dializy do Szczecina, ponad 200 kilometrów w obie strony – tracili godziny w podróży. Z ośrodka skorzysta również wielu wczasowiczów, zarówno z Polski jak i całej Europy, których przyciąga uzdrowisko i okoliczne, nadmorskie miejscowości. Na potrzeby stacji wyremontowano i specjalnie przygotowano II piętro budynku Zakładu Przyrodoleczniczego „Rusałka” Uzdrowiska Świnoujście S.A.

Stacja przygotowana jest na 12 stanowisk, z których będzie mogło skorzystać 72 pacjentów. Podobnie, jak w innych stacjach sieci Fresenius, pacjenci będą mogli leczyć się w niej za darmo, w ramach kontraktu z NFZ. O komfort i bezpieczeństwo pacjentów zadba zespół wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek, z doświadczeniem w pracy w stacji dializ i z pacjentami dializowanymi.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News