Uwaga! Klienci Banku Pekao SA padają ofiarą oszustów na portalach społecznościowych!

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w sektorze finansowym (CSIRT KNF) ostrzega przed nową kampanią phishingową, która wykorzystuje media społecznościowe do dystrybucji fałszywej aplikacji mobilnej Banku Pekao SA.

Oszuści podszywając się pod pracowników banku lub tworząc fałszywe profile banku, rozsyłają wiadomości prywatne lub publikują posty zachęcające do instalacji aplikacji.

ŚWINOUJŚCIE. JEDZIESZ DO ŚWINOUJŚCIA – SPRAWDŹ CZY TUNEL BĘDZIE DOSTĘPNY DLA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH

Fałszywa aplikacja, po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym klienta, może przechwytywać dane logowania do bankowości elektronicznej Pekao24, a nawet dane kart płatniczych.

Jak rozpoznać fałszywą aplikację?

 • Nieoficjalne źródło: Fałszywa aplikacja nie jest dostępna w oficjalnym sklepie Google Play ani App Store. Oszuści mogą udostępniać linki do pobrania aplikacji na portalach społecznościowych, w wiadomościach e-mail lub SMS.
 • Podejrzana nazwa i ikona: Nazwa i ikona fałszywej aplikacji mogą być łudząco podobne do oryginalnej aplikacji Banku Pekao SA, ale mogą zawierać drobne błędy ortograficzne lub inne niuanse.
 • Brak opinii i recenzji: Fałszywa aplikacja może mieć brak opinii lub negatywne recenzje ostrzegające przed oszustwem.

ŚWINOUJŚCIE. SZYBCIEJ I BEZPIECZNIEJ NAD MORZE. NOWY MOST NA S3 W WOLINIE

Jak chronić się przed oszustwem?

 • Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów: Pobieraj aplikację Banku Pekao SA wyłącznie z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store.
 • Sprawdzaj nazwę i ikonę: Przed instalacją dokładnie sprawdź nazwę i ikonę aplikacji, upewniając się, że są identyczne z oficjalną aplikacją Banku Pekao SA.
 • Przeczytaj opinie i recenzje: Przed instalacją przeczytaj opinie i recenzje aplikacji, aby sprawdzić, czy nie ma zgłoszeń o oszustwach lub innych problemach.
 • Stosuj silne hasła i unikaj ich ponownego używania: Używaj silnych i unikalnych haseł do bankowości elektronicznej i innych poufnych kont. Nie używaj tego samego hasła do różnych kont.
 • Bądź ostrożny z wiadomościami i postami na portalach społecznościowych: Nie klikaj w podejrzane linki ani nie otwieraj załączników w wiadomościach prywatnych lub postach na portalach społecznościowych, nawet jeśli wydają się pochodzić z oficjalnego profilu Banku Pekao SA.
 • Zgłaszaj podejrzane aktywności: W przypadku otrzymania wiadomości lub napotkania postu na portalu społecznościowym, które wzbudzają Twoje podejrzenia, zgłoś to do Banku Pekao SA lub CSIRT KNF.

NIEMCY ODSYŁAJĄ IMIGRANTÓW DO POLSKI. TUSK MILCZY

Pamiętaj

 • Więcej informacji na temat cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym można znaleźć na stronie internetowej CSIRT KNF: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/CSIRT_KNF
 • W przypadku podejrzenia, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się z infolinią Banku Pekao SA lub z Policją.