Strona główna » Świnoujście. Niewiarygodne. Czy to szantaż? Miasto z budżetem 500 milionów nie może zorganizować święta flagi ??

Świnoujście. Niewiarygodne. Czy to szantaż? Miasto z budżetem 500 milionów nie może zorganizować święta flagi ??

by Świnoujście w sieci

Świnoujście. Niewiarygodne. Czy to szantaż? Miasto z budżetem 500 milionów nie może zorganizować święta flagi ??

Już  chyba cała Polska wie, że zgodnie z komunikatami w mediach na świnoujkiej latarni w tym roku 2 mają nie zawiśnie Biało-Czerwona flaga.

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Czy naprawdę miasta z budżetem ponad 500 milionów nie stać na to, aby samodzielnie zorganizować taką imprezę ??

Przeczytajcie te dwa komunikaty i sami połączcie kropki.
———–

Latarnia Morska w Świnoujściu

Ze smutkiem informujemy, że ostatnie negocjacje samorządu Świnoujścia z Gaz-Systemem, który reprezentowała Adam Bryszewski, vice-prezes firmy, zakończyły się niepowodzeniem.

W związku z w/w – co skutkuje brakiem możliwości dopłynięcia do zabytku bez opłat/ lub za symboliczna kwotę/ Dzień Flagi na latarni morskiej w Świnoujściu i Latarni Morskiej w Niechorzu w 2024 roku nie będzie świętowany.


Nie będzie dopłat do komercyjnych rejsów na naszą latarnię, nie będzie autobusów do atrakcji i jakiegokolwiek wsparcia. Samorząd zadeklarowała, że sam- bez pomocy Gaz-Systemu- pokryje koszt uruchomienia autobusu na plażę.

Warto zauważyć, że w ubiegłym roku spółka w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu sfinansowała rejsy do latarni- przez całą majówkę 2023 rejsy były za darmo. Statki pływały kilka razy dziennie, a do plaży mieszkańców dowodziły autobusy.

W tym roku gazowy koncern zaproponował dofinansowanie rejsów komercyjnych na poziomie, które obniżyłyby koszt biletów przez tzw. długa majówkę o około 8 zł / czyli w przypadku biletu normalnego z 74 zł na 66 zł/. Gaz-System zadeklarował też dopłatę do autobusów komunikacji miejskiej.

Samorząd – razem z przedstawicielami stowarzyszenia- oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, by mieszkańcy i Turyści mogli – tak jak to było przed zamknięciem strefy – dostać się do atrakcji albo np. na Dzień Flagi za symboliczną kwotę- np. 5 zł.

Przypomnijmy- poprzednie władze spółki deklarowały, że będą wspierać rozwiązania alternatywne, w związku z tzw. strefą bezpieczeństwa. Od czasów powstania Terminalu LNG od 2007 roku!!!!!/ nasze inicjatywy co roku były wspierane przez Polskie LNG , a później Gaz-System- przez wszystkie zarządy! / serdecznie pozdrawiamy Pana Jana Chadama/.

Tym bardziej z olbrzymią przykrością przyjmujemy decyzję obecnych władz właściciela Terminalu LNG.
Przypomnijmy, że droga Ku Morzu, która została zamknięta między innymi na wniosek spółki Gaz System jest drogą ogólnodostępną, której właścicielem jest miasto gmina Świnoujście.

Stowarzyszenie na najbliższym walnym zebraniu podejmie decyzję co do dalszych losów latarni morskiej w Świnoujściu.

ps. mimo w/w decyzji dziękujemy spółce Gaz-System za wieloletnią współpracę i dotychczasowe, wsparcie.

‐———————–

Informacja spółki GAZ-SYSTEM

Zarząd GAZ-SYSTEM wyraża wolę kontynuacji wsparcia społeczności lokalnej oraz Samorządu Miasta Świnoujście z poszanowaniem dotychczasowej współpracy oraz przy aktywnym zaangażowaniu innych partnerów i interesariuszy obecnych w tym rejonie Świnoujścia, zgodnie z deklaracjami złożonymi podczas spotkań organizowanych przez Wojewodę Zachodniopomorskiego.  

GAZ-SYSTEM rozumie potrzebę wsparcia w zapewnieniu dostępu do zabytków Prawobrzeża oraz plaży
i dlatego zadeklarował konkretną dotację i współpracę w tym zakresie. Terminal LNG, jako infrastruktura krytyczna dla bezpieczeństwa kraju, decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego został objęty strefą bezpieczeństwa na wniosek służb odpowiedzialnych za obronność i bezpieczeństwo Państwa w czasie eskalacji działań związanych z wojną w Ukrainie, czego konsekwencją jest zamknięcie ul. Ku morzu dla ruchu turystycznego.

Adam Bryszewski, wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM uczestniczył w ostatnich dniach w kilku spotkaniach zorganizowanych z inicjatywny Wojewody Zachodniopomorskiego prof. Adama Rudawskiego, które odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza oraz strony społecznej (Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej – Piotr Piwowarczyk). Tematem rozmów były kwestie związane
z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonej decyzją wojewody strefy ochronnej wokół terenu Terminalu LNG. 

GAZ-SYSTEM, podobnie jak w ubiegłym roku – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym
– zadeklarował wsparcie finansowe transportu do zabytków (Latarnia Morska obraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda) i plaży w prawobrzeżnej części miasta w okresie majowych Świąt Państwowych kwotą 60 tysięcy złotych. Jest to poziom zaangażowania finansowego w tej samej wysokości, co w trakcie ubiegłorocznego weekendu majowego. Środki te pozwoliły zapewnić skuteczne dotarcie do tych obiektów białą flotą oraz komunikacją miejską. 

Kwota 45 tysięcy zł pokryła w 2023 roku koszty odbywających się w czasie majówki kilka razy dziennie rejsów statkiem z wyspy Uznam w Świnoujściu na wyspę Wolin do Fortu Gerharda. Biorąc to pod uwagę tegoroczna propozycja przekazania przez GAZ-SYSTEM wsparcia na rzecz miasta w wysokości 60 tysięcy złotych jest zdaniem spółki odpowiednią kwotą na ten cel. Finansowanie w tej wysokości może skutecznie obniżyć ceny biletów za rejsy na tej trasie w czasie majówki. 

Terminal LNG powstał we współpracy z władzami lokalnymi, z którymi były również prowadzone ustalenia odnośnie formy zaangażowania GAZ-SYSTEM we wsparcie społeczności lokalnej. Dzięki ogromnym kwotom odprowadzonego do miejskiej kasy podatku od nieruchomości oraz licznym projektom dobroczynnym spółki na rzecz mieszkańców, GAZ-SYSTEM od lat wspiera rozwój miasta i potrzeby społeczności lokalnej.

GAZ-SYSTEM rocznie płaci ponad 42 mln złotych podatku od nieruchomości. Łącznie z innymi zobowiązaniami spółka odprowadziła dotychczas do budżetu miasta ponad 330 mln złotych.
Po zakończeniu projektu rozbudowy Terminalu LNG podatek płacony każdego roku do budżetu miasta Świnoujście wzrośnie do ponad 60 mln złotych

Spółka sfinansowała również projekty infrastrukturalne (jednostka Państwowej Straży Pożarnej, budowa wiaduktu, parkingu itp.) opiewające na kwotę 44 mln zł.

Na współpracę dobroczynną z lokalnymi partnerami (m.in. Szpital Miejski im. Jana Garduły, Komenda Miejska oraz Wojewódzka Policji, Państwa Straż Pożarna, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu) przekazano od 2010 roku ponad 4,7 mln zł.

Zarząd GAZ-SYSTEM jest otwarty na dialog i dalszą współpracę z władzami Świnoujścia i wyraża chęć podjęcia działań zmierzających do systemowego rozwiązania kwestii będących przedmiotem naszego wspólnego zainteresowania i troski.  

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW