Świnoujście. Centrum energetyczne Polski – Kolejny metanowiec zacumował w gazoporcie

Gazoport w Świnoujściu

Świnoujście. Centrum energetyczne Polski – Kolejny metanowiec zacumował w gazoporcie

W weekend odebraliśmy czternastą dostawę LNG w tym roku. Informuje Terminal LNG w Świnoujściu.

Jest to także trzeci gazowiec w tym miesiącu, który dotarł do Świnoujścia i jest rozładowywany w terminalu obsługiwanym  przez Gaz System

————————-

ŚWINOUJŚCIE. TŁUMY LUDZI NA PLAŻY MIMO CHŁODNEGO WIATRU – VIDEO

Świnoujście staje się centrum energetycznym Polski z kilku kluczowych powodów:

Terminal LNG:

  • W 2015 roku uruchomiony został terminal regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) o nazwie Gazport Świnoujście. Jest to największy terminal LNG w Europie Środkowo-Wschodniej, a jego roczna przepustowość wynosi 7,5 miliarda metrów sześciennych. Terminal ten odgrywa kluczową rolę w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, uniezależniając kraj od dostaw z Rosji.
  • Do Świnoujścia regularnie zawijają statki z Kataru, Norwegii i USA, transportując skroplony gaz ziemny. Gaz jest następnie regazyfikowany i dostarczany do polskiego systemu gazowego.

Świnoujście – Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu

Elektrownie wiatrowe:

  • Na Morzu Bałtyckim, w pobliżu Świnoujścia, powstaje farma wiatrowa o nazwie Baltic Power. Będzie to największa morska farma wiatrowa w Polsce, a jej moc zainstalowana wyniesie 784 MW. Farma wiatrowa Baltic Power ma zostać uruchomiona w 2026 roku.
  • Budowa kolejnych morskich farm wiatrowych na Bałtyku jest możliwa dzięki temu, że własnie w Świnoujściu  powstanie terminal instalacyjny dla tych farm

ŚWINOUJŚCIE. OGRODY DZIAŁKOWE NA SPRZEDAŻ – CORAZ WIĘCEJ OFERT

Wszystkie te czynniki sprawiają, że Świnoujście staje się kluczowym ośrodkiem energetycznym Polski. Miasto odgrywa coraz ważniejszą rolę w dywersyfikacji dostaw energii, rozwoju odnawialnych źródeł energii i zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Related posts

Dzień dobry Świnoujście

Świnoujście, plaża, promenada, palmy – Kto może nad morze !! Zapraszamy do Świnoujścia

Ostrzeżenie o burzach dla Pomorza Zachodniego – 10 powiatów w tym Świnoujście