Strona główna » Dziś Prima Aprilis – dzień żartów

Prima Aprilis – dzień żartów

Prima Aprilis, obchodzony 1 kwietnia, to dzień, w którym żarty i psikusy są nie tylko dozwolone, ale wręcz wskazane. Tego dnia można bezkarnie nabierać innych, a im bardziej pomysłowy i zabawny żart, tym lepiej.

Pochodzenie Prima Aprilis nie jest do końca jasne, ale istnieje kilka hipotez:

  • Starożytny Rzym – w kalendarzu rzymskim 1 kwietnia obchodzono święto ku czci bogini Fortuny, kojarzonej z losem i szczęściem. Tego dnia grano w gry i losowano prezenty, co mogło sprzyjać żartom i zabawie.
  • Średniowiecze – w XVI wieku we Francji wprowadzono kalendarz gregoriański, co spowodowało zmianę daty święta Nowego Roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Niektórzy ludzie nadal świętowali Nowy Rok 1 kwietnia, co stało się pretekstem do żartów i wyśmiewania.
  • Inne teorie – niektórzy badacze twierdzą, że Prima Aprilis może mieć korzenie w pogańskich rytuałach związanych z nadejściem wiosny.

Świnoujście. Cebulaki z vanlife zjechali na długi weekend do Świnoujścia.

Tradycje Prima Aprilis różnią się w zależności od kraju. W Polsce popularne są:

  • Kawały – opowiadanie żartów, które mają na celu nabrać słuchacza.
  • Psikusy – np. przyklejenie karteczki z napisem “kopnij mnie” na plecach osoby, zawiązanie sznurówek butów, wyjęcie pasty z tubki.
  • Fałszywe informacje – publikowanie żartobliwych newsów lub ogłoszeń w mediach społecznościowych.

Należy jednak pamiętać, aby żarty Prima Aprilis były zabawne i nikogo nie urażały. Nie powinno się też wykorzystywać tego dnia do celów złośliwych lub krzywdzących.

Świnoujście. Szok, niedowierzanie, tego na świnoujskiej plaży nikt się nie spodziewał

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW