Strona główna » Tunel w Świnoujściu otwarty  Zobacz niesamowite video

Tunel w Świnoujściu otwarty  Zobacz niesamowite video

by Świnoujście w sieci

Tunel w Świnoujściu otwarty 

Warszawa, 30.06.2023 – Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU – KOMUNIKACYJNY ARMAGEDON

Tunel w Świnoujściu jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce to 1484 metry tunelu drążonego w technologii maszyny TBM (Tunnel Boring Machine). Wraz z odcinkami tunelu wykonanymi metodami stropowymi stałe połączenie między Uznam i Wolin liczy 1780 metry. Całkowita długość inwestycji wraz z drogami dojazdowymi to około 3,2 kilometra. 

TBM ochrzczony przez mieszkańców Świnoujścia imieniem „Wyspiarka” był największą tego typu maszyną użytą do budowy tunelu w Polsce – średnica jej tarczy mierzyła aż 13,46 metrów. Drążenie tunelu, prowadzone w trybie 24/7, połączone było z układaniem betonowych segmentów tworzących obudowę tunelu. We wrześniu 2021 roku, po pół roku drążenia, „wielki kret” dotarł do komory odbiorczej na wyspie Wolin, tym samym kończąc swoje zadanie w głównej części tunelu pod Świną. Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce została wydrążona.

ŚWINOUJŚCIE BĘDZIE DOSTĘP DO PLAŻY I ZABYTKÓW NA PRAWOBRZEŻU

3-kilometrowa droga, która wiele zmieni

Tunel w Świnoujściu to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. A także najbardziej wyczekanych przez mieszkańców i odwiedzających licznie miasto turystów. Dzięki stałemu połączeniu, kierowcy nie będą musieli korzystać z przeprawy promowej, dzięki czemu czas potrzebny na przemieszczenie się między wsypami Uznam i Wolin skróci się z kilkudziesięciu do kilku minut. 

Tunel pod Świną to spełnienie marzeń kilku pokoleń świnoujścian, także mojego  – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz – Marzeniem o tym, aby w końcu szybciej dotrzeć do pracy, bez problemów spotkać się z bliskimi, skrócić podróż na wymarzone wakacje, przyjąć w domu zadowolonych gości, którzy nie będą zmęczeni wielogodzinnym oczekiwaniem na przeprawę promową. Jako świnoujścianin i prezydent tego miasta jestem dumny, że udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia tej historycznej dla nas budowy i jej szczęśliwego zakończenia. Połączyliśmy miasto w jedną całość, dając naszej małej Ojczyźnie zupełnie nowy początek. Nowego ducha. Niech tunel służy nam wszystkim przez lata i będzie naszym nowym oknem na świat.

Otwarcie tunelu w Świnoujściu jest dla mnie dowodem na to, że nawet skomplikowane, długofalowe inwestycje mogą zmierzać do szczęśliwego końca. Tak było i tym razem – sprawna realizacja tej historycznej inwestycji to zasługa zdeterminowania i zaangażowania wszystkich uczestników tego projektu – zamawiającego, wykonawcy, partnerów biznesowych, a także społeczności Świnoujścia, która od początku wierzyła w jego powodzenie powiedział Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A. – Dla nas, jako firmy, zakończenie budowy tunelu jest również symbolicznym zwieńczeniem 30-lecia działalności PORR w Polsce. Przeprawa, która połączyła Uznam i Wolin, to najlepsze odzwierciedlenie naszej misji, która brzmi: inteligentne budowanie łączy ludzi – dodał.

Fakty i liczby w pigułce:

Rodzaj projektu:

Budowa tunelu pod cieśniną Świną

Zakres prac:

Projektuj & Buduj

Zamawiający:

Gmina Miasto Świnoujście

Wykonawca:

PORR S.A., PORR Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhut A.S

Wartość projektu:

913,8 mln PLN brutto

Termin wykonania:

2018-2023

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

12 − 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW