Strona główna » Świnoujście Będzie dostęp do plaży i zabytków na prawobrzeżu

Świnoujście Będzie dostęp do plaży i zabytków na prawobrzeżu

by Świnoujście w sieci

Miasto Świnoujście podpisało porozumienie ze spółką Gaz-System w sprawie dostępu do plaży na Warszowie i zabytków

 

Dziś podpisane zostało porozumienie pomiędzy Gminą Miastem Świnoujście i spółką Gaz-System dotyczące wdrożenia alternatywnych – tymczasowych – rozwiązań ułatwiających dostęp do plaży na Warszowie i świnoujskich zabytków. Mają być gotowe w ciągu kilku najbliższych tygodni.

ŚWINOUJŚCIE – OTWARCIE TUNELU POD ŚWINĄ – SZCZEGÓŁY DLA MIESZKAŃCÓW I ICH GOŚCI

Negocjacje pomiędzy Gminą Miasto Świnoujście a spółką Gaz-System rozpoczęły się po tym, kiedy decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego, w kwietniu tego roku ustanowiona została 200-metrowa, ochronna strefa wokół Terminalu LNG.

W jej zasięgu znalazła się ul. Ku Morzu, którą można dotrzeć do plaży na Warszowie oraz dostęp do najsłynniejszych świnoujskich zabytków – Latarni Morskiej i Fortu Gerharda. W efekcie mieszkańcy stracili możliwość korzystania z plaży i lądowy dostęp do wspomnianych zabytków. W związku z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na obszarze wokół terminalu LNG, konieczne było pilne wprowadzenie rozwiązań umożliwiających mieszkańcom i turystom dostęp do terenów Gminy Miasto Świnoujście, plaży oraz znajdujących się tam obiektów: Fortu Gerharda, Latarni Morskiej. 

Świnoujście – W rezultacie podpisanego porozumienia, GAZ-SYSTEM sfinansuje budowę drogi oraz uruchomienie komunikacji autobusowej do plaży w okolicy Podziemnego Miasta oraz przekaże środki finansowe na dopłaty do biletów na rejsy białej floty do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej. Koszt tych przedsięwzięć wyniesie ponad 1 mln złotych. Porozumienie w sprawie realizacji tych rozwiązań podpisali: Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujście oraz Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM w obecności Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Zbigniewa Boguckiego, Wojewody Zachodniopomorskiego.

 

TUSK NA OTWARCIU TUNELU ? PRZYJEDZIE I POWTÓRZY TE SŁOWA ??

 

Działania ustanowione w porozumieniu obejmują najbliższe miesiące wakacyjne oraz wrzesień bieżącego roku.  

– Porozumienie obejmuje rozwiązania tymczasowe, które nie spełnia wszystkich oczekiwań mieszkańców prawobrzeżnej części miasta – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Jednak wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, wraz ze spółką GAZ-SYSTEM i ze wsparciem Wojewody Zachodniopomorskiego będziemy wspólnie pracować nad rozwiązaniami długoterminowymi

Realizacja porozumienia z września 2022 r., dotycząca budowy nowego przebiegu ul. Ku Morzu została zawieszona.

Foto: Anna Trzeciakowska
@AnnaTrzeciakow3

 

Szczegóły porozumienia

 

GAZ-SYSTEM utwardzi drogę leśną prowadzącą na plażę w okolicach Podziemnego Miasta. Prace będą wykonywane na drugim odcinku (do samej plaży). Pierwszy wykonano jeszcze przed długim weekendem majowym. Dodatkowo spółka przeprowadzi utwardzenie nieużytków i części plaży pod plac manewrowy dla pojazdów ratunkowych i miejsca  pod stojaki rowerowe. Po stronie spółki jest również zakup stojaków, ławeczek, a także urządzeń zaplecza sanitarnego (kosze na nieczystości oraz przenośne toalety), których utrzymanie będzie należało do miasta. Mieszkańcy i turyści będą mogli dojechać z Warszowa do plaży autobusami Komunikacji Miejskiej. Na uruchomienie nowej linii spółka przeznaczy 150 tysięcy złotych. Przejazdy będą biletowane, zgodnie z zasadami Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. W porozumieniu zadbano także o zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania przez mieszkańców miasta oraz przez turystów z nabrzeża GPK w celu dotarcia do Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda. Oprócz ustawienia barierek ochronnych, wykonania oznakowania dla ruchu turystycznego oraz montażu ławek dla turystów.

Świnoujście  – GAZ-SYSTEM dofinansuje bilety na rejsy statkami przez trzy najbliższe miesiące, zapewniając tym samym dostęp do zabytków. W tej kwestii GAZ-SYSTEM będzie współpracował z Fundacją Karola Rafała Estreichera z siedzibą w Świnoujściu. Dopłata finansowa ma być ustalona na poziomie zapewniającym możliwie najniższy koszt biletów za rejsy.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

 

ŚWINOUJŚCIE – OTWARCIE TUNELU POD ŚWINĄ – SZCZEGÓŁY DLA MIESZKAŃCÓW I ICH GOŚCI

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dziewiętnaście + siedem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW