Strona główna » Świnoujście – Od 1 lutego w Świnoujściu znów zacznie działać stacja dializ

Świnoujście – Od 1 lutego w Świnoujściu znów zacznie działać stacja dializ

by Świnoujście w sieci

Stację dializ w Świnoujściu poprowadzi Szpital Miejski

Od 1 lutego w Świnoujściu znów zacznie działać stacja dializ.

Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie.

Teraz, dzięki zaangażowaniu Prezydenta Miasta i Szpitala Miejskiego, będą mogli być dializowani na miejscu.

Stacja dializ w Świnoujściuu

Foto: BIK UM Stacja dializ w Świnoujściu

– Kiedy jesienią dotarła do nas informacja, że prywatna spółka rezygnuje z prowadzenia stacji dializ, powiedziałem moim współpracownikom tylko dwa zdania – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Musimy zrobić wszystko by ta stacja została w Świnoujściu. Znajdę pieniądze na jej prowadzenie. I dziś możemy powiedzieć – udało się. I to rekordowo szybko.

Poprzedni podmiot prowadzący stację, spółka Fresenius Nephrocare, zakończył działalność 20 grudnia 2022 r. Przez ostatnią dekadę stacja dializ działała w pomieszczeniach dzierżawionych od spółki Uzdrowisko Świnoujście S.A. w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego „Rusałka” przy ulicy Powstańców Śląskich.

I zostaje w tym miejscu, ale pod egidą Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. W piątek symbolicznie otwarto pomieszczenia stacji, w której na początku leczyć się będzie 20 pacjentów ze Świnoujścia.

Stacja dializ w Świnoujściu

Foto: Stacja dializ w ŚwinoujściuStacja dializ w Świnoujściu

– Zakupiliśmy część wyposażenia od poprzednika, dokupiliśmy brakujące sprzęty, komputery, oprogramowanie oraz wyroby medyczne i leki – mówi Dorota Konkolewska, Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego. – Wydzierżawiliśmy także sprzęt medyczny niezbędny do leczenia, aby 1 lutego 2023 r. przyjąć pierwszych pacjentów do dializ.
Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz wraz z zastępcą Pawłem Sujką oraz prezesem zarządu szpitala Dorotą Konkolewską w obecności osób, które zaangażowane były w szybki proces wznowienia działalności: dyrektorem Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Pawłem Kurzakiem i dyrektor ds. medycznych Franciszką Siadkowską. W uroczystości udział wzięli Przewodnicząca Rady Miasta Świnoujście Elżbieta Jabłońska i radni Rady Miasta, przedstawiciele władz miasta odpowiedzialni za ochronę zdrowia, dyrektor świnoujskiego sanepidu i, co najważniejsze, załoga realizująca zadania w stacji dializ pod kierownictwem prof. Marka Myślaka.
– Bardzo się cieszę, że w rozwoju miasta jego władze kładą taki nacisk na dobrostan i zdrowie mieszkańców – mówi prof. Marek Myślak, który prowadzi świnoujską stację dializ. – Miasto dynamicznie rozwija się biznesowo, ale to mieszkańcy stawiani są na pierwszym miejscu. To wspaniała wiadomość, bo dzięki temu tak szybko – pod auspicjami samorządu mogła ruszyć nasza stacja. Udało nam się utrzymać wspaniały personel i już jesteśmy gotowi do działania.

Placówka wejdzie w struktury szpitala jako jeden z oddziałów stacjonarnych w zakresie hemodializ, ale będzie również realizować program lekowy w zakresie leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów leczonych nerkozastępczo dializami (cynakalcet, parykalcytol).

Tekst BIK UM Świnoujście

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

13 − pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW