Strona główna » Świnoujście – PRÓBY WYŁUDZENIA PIENIĘDZY NA WNUCZKA I POLICJANTA. OSTRZEŻMY SWOICH BLISKICH

Świnoujście – PRÓBY WYŁUDZENIA PIENIĘDZY NA WNUCZKA I POLICJANTA. OSTRZEŻMY SWOICH BLISKICH

by Świnoujście w sieci

PRÓBY WYŁUDZENIA PIENIĘDZY NA WNUCZKA I POLICJANTA. OSTRZEŻMY SWOICH BLISKICH

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odnotowali aktywność oszustów na terenie Świnoujścia, którzy działając metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy też w ramach rzekomych akcji Policji zwalczających „oszustów bankowych”, próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów. Apelujemy do bliskich osób starszych – rozmawiajcie Państwo ze swoimi babciami i dziadkami na temat zagrożeń ze strony oszustów. Uczulcie ich na techniki, którymi posługują się przestępcy.

Babciu, dziadku, pilnie potrzebuję pieniędzy

Oszustwo na tak zwanego „wnuczka” to wyjątkowo perfidny rodzaj przestępstwa, podczas którego oszust podający się za członka rodziny dzwoni do swojej potencjalnej ofiary na telefon stacjonarny lub komórkowy i prowadzi rozmowę w taki sposób, aby ofiara była przekonana, że rozmawia ze swoim ukochanym członkiem rodziny lub prawnikiem, który reprezentuje interesy naszego członka rodziny. Fałszywy wnuczek lub prawnik pod pretekstem spowodowania wypadku lub innego nieszczęścia prosi w rozmowie o pożyczkę i przygotowanie pieniędzy do odbioru w mieszkaniu ofiary lub przelew na wskazany numer rachunku bankowego. Zazwyczaj oszust mówi, że nie może osobiście odebrać pieniędzy, jednak przyśle swojego zaufanego znajomego, który odbierze gotówkę. Pamiętajmy, aby w takim przypadku nigdy nie przekazywać przestępcom pieniędzy i zadzwonić bezpośrednio do członka rodziny, aby zapytać, czy faktycznie potrzebuje pomocy.

Fałszywi „policjanci”

Przestępcy podający się za policjantów informują swoją potencjalną ofiarę o tym, że prowadzą akcję związaną z przestępcami okradającymi osoby starsze z ich oszczędności życia. Fałszywy policjant dodaje, że środki pieniężne zgromadzone w banku są zagrożone, a jedyną możliwością ich uratowania przed oszustami jest szybkie wypłacenie całej gotówki i przekazanie jej policjantom. Niestety, dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki.

Apelujemy także do bliskich osób starszych – rozmawiajcie Państwo ze swoimi babciami, dziadkami na temat zagrożeń ze strony oszustów. Uczulcie ich na techniki, którymi posługują się przestępcy.

st. sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwa × dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW