Ślubowanie strażaków PSP

W siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu odbyło się ślubowanie trzech nowo przyjętych strażaków PSP.

Na zdjęciu widoczni trzej nowoprzyjęci strażacy PSP w szeregu. W tle widnieje sztandar KM PSP w Świnoujściu będący wywieszony w gablocie. Strażacy są w czarnym umundurowaniu koszarowym. W rękach trzymają akty ślubowania.
Ślubowanie przyjął komendant miejski PSP w Świnoujściu st. kpt. Marek Wieczorek, a złożyli je: str. Tapper Bartosz, str. Świderski Mateusz oraz str. Kaczemba Dawid.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, każdy strażak Państwowej Straży Pożarnej ma obowiązek złożenia ślubowania przed przystąpieniem do służby. Jest to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym, postrzegany jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym uznaniem służby i wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.

Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty:

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej,

świadom podejmowanych obowiązków strażaka,

UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ

być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia — nawet z narażeniem życia.

Wykonując powierzone mi zadania,

ŚLUBUJĘ

przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych.

ŚLUBUJĘ

strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Opracowanie: kpt. Paweł Piorun, KM PSP w Świnoujściu

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News