Żeby strona internetowa twojej firmy funkcjonowała prawidłowo, nie wystarczy dobra domena i świetnie zrealizowany projekt witryny. Konieczne jest także umieszczenie plików strony na fizycznych dyskach oraz zapewnienie stałego połączenia z Internetem. Taką możliwość w postaci hostingu oferują dostawcy usług internetowych. Sprawdź, jaka opcja hostingowa będzie najbardziej odpowiednia dla twojej firmy!

Czym jest hosting?

Żaden sklep internetowy, serwis w sieci czy witryna informacyjna nie będzie działać bez usługi, jaką jest hosting www. Samo wykreowanie sklepu lub strony rozumiane jako wizualizacja graficzna tego, co chcemy zaprezentować w Internecie to dopiero początek drogi do dobrze funkcjonującej witryny. Żeby odbiorcy w ogóle mogli się na niej znaleźć, należy jej pliki umieścić na fizycznych dyskach oraz udostępnić w sieci. Oczywiście można to zrobić bazując na dysku własnego komputera, jednak w praktyce nie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze pecet czy laptop musiałby pozostawać włączony nieprzerwanie utrzymując stałe połączenie z www, a po drugie przy dużym ruchu na stronie i tak nie dałoby się prowadzić takiej witryny korzystając z domowego sprzętu.

Stąd znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dostawców Internetu. Firmy oferujące hosting są właścicielami lub dzierżawcami fizycznych serwerów umieszczonych w Centrach Danych. Udostępniają dostęp do ich zasobów własnym klientom w ramach umowy. W zależności od oferty hosting może przyjąć formę:

  • zasobów współdzielonych;
  • usługi VPS;
  • serwerów dedykowanych;
  • Cloud Servers.

Każdą z tych usług omówimy nieco dokładniej w dalszej części tekstu.

Hosting współdzielony – popularny i niedrogi

Najbardziej powszechną oraz stosunkowo tanią usługą jest hosting współdzielony. W jego ramach klienci opłacają możliwość wykorzystania zasobów oferowanych przez dostawcę dla swoich potrzeb (strony www, poczta e-mail). Sposób zarządzania fizycznymi maszynami pozostaje po stronie dostawcy, który może je podzielić funkcjonalnie lub personalnie. Oznacza to, że przy podziale personalnym ten sam serwer realizuje wiele usług (strony www, poczta, itp.), a jednocześnie przypisanych jest do niego wielu klientów obsługiwanych kompleksowo. Z kolei przy podziale funkcjonalnym jedna maszyna obsługuje np. strony www danego klienta, a inna – jego pocztę.

VPS i serwery dedykowane

Usługa VPS (ang. Virtual Private Server) jest rozwiązaniem przeznaczonym dla dużych sklepów internetowych i serwisów. Polega na wyodrębnieniu wirtualnej przestrzeni na fizycznym serwerze i udostępnieniu tego obszaru do wyłącznej dyspozycji klienta. Takim wirtualnym serwerem można zarządzać w niemal dowolny sposób korzystając z poleceń Linux lub narzędzi takich jak choćby popularny panel Plesk. Warto podkreślić, że z VPS korzystają nie tylko klienci, którzy potrzebują ich z uwagi na duży ruch na swoich stronach, ale także osoby, które chcą nauczyć się administrowania serwerami.

Z kolei serwery dedykowane to maszyny (serwery) w całości udostępniane użytkownikom, którymi najczęściej są instytucje finansowe (np. banki) czy publiczne, zwłaszcza zarządzające dużymi ilościami danych wrażliwych (uczelnie, szpitale, urzędy itp.). Serwery dedykowane to najdroższa spośród dostępnych usług hostingowych.

Rozwiązanie w chmurze

Serwery w chmurze to rozwiązanie alternatywne dla dotychczas przedstawionych opcji bazujących na fizycznych jednostkach. Coraz większe zainteresowanie Cloud Server ze strony klientów wiąże się z jego doskonałymi parametrami technicznymi, a także elastycznością i bezpieczeństwem danych. Taki serwer doskonale radzi sobie ze zróżnicowanymi obciążeniami, a także daje możliwość szybkiego rozbudowania np. o pamięć RAM. W przypadku awarii jest niezwłocznie przenoszony w inne miejsce, co pozwala na zapewnienie nieprzerwanej pracy. Serwer w chmurze, podobnie jak VPS czy fizyczny serwer dedykowany wymaga wiedzy i doświadczenia z zakresu administrowania serwerami.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News