JAK DOKARMIAĆ PTAKI? PRZEDE WSZYSTKIM Z GŁOWĄ!

Dokarmianie ptaków, kiedy mają utrudniony dostęp do pożywienia (tak, jak zimą), to nic złego. Jednak pod warunkiem, że wiemy, jak to zrobić. W przeciwnym razie sądząc, że robimy dobrze, w rzeczywistości wyrządzamy tym ptakom wielką krzywdę. Tak właśnie dzieje się, gdy karmimy ptaki chlebem. Ale nie tylko.

KIEDY KARMIĆ ?

Zimą, w okresie dużego mrozu i śniegu. Karmiąc w innym czasie, zaburzamy instynkt wędrówkowy ptaków. Regularnie, aż do nastania odwilży.

CZYM KARMIĆ?

Ziarnami zbóż: pszenica, słonecznik pastewny, otręby, kasze, kukurydza, płatki zbożowe – BEZ DODATKU CUKRU I INNYCH SUBSTANCJI! Specjalnymi granulatami dla ptaków wodnych. Warzywami: surowe lub gotowane warzywa, drobno pokrojone, np. marchew, ziemniaki, kapusta, ale zawsze BEZ DODATKU SOLI!

GDZIE KARMIĆ ?

W miejscu spokojnym i czystym (na trawniku, w parku, nad brzegiem morza). Z dala od dróg, chodników oraz psów i kotów.

PAMIĘTAJ ! NIE RÓB IM KRZYWDY!

Nieprzemyślane dokarmianie przynosi ptakom więcej szkody niż korzyści. Karmienie ptaków poza okresem zimowym jest dla nich szkodliwe. Robiąc to wiosną, latem i jesienią wpływamy na zmianę ich naturalnego zachowania, co powoduje zaburzenie ich instynktu wędrówkowego. Szczególnie dotyczy to ptaków wodnych.

CHLEB NIE JEST NATURALNYM POKARMEM PTAKÓW i lepiej go unikać. Ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego, a nawet śmierci.

Niezjedzony, zalegający pokarm gnije, może ulec spleśnieniu i zakwaszeniu. Jest siedliskiem bakterii i groźnych dla ptaków chorób.

Nie wrzucamy pokarmu do wody! Wilgotny, zamarzający pokarm uszkadza ptakom przełyki oraz nadmiernie wyziębia ich organizmy.

Dbajmy o czystość miejsca dokarmiania.

WOS UM Świnoujście

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News