Działki budowlane na sprzedaż w miejscowości Wicko i Lubin,  gmina Międzyzdroje – zabudowa mieszkaniowa i zabudowa usługowa.

NASDAQ najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak amerykańska giełda papierów wartościowych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę kapitalizację notowanych spółek, to NASDA jest obecnie drugą największą giełdą świata. Ustępuje jej jedynie nowojorska giełda NYSE.

Co warto wiedzieć?

Nowojorska giełda NASDAQ wyróżnia się przede wszystkim bardzo dużym naciskiem na nowoczesne technologie. Wynika to w dużej mierze z tego, że indeksowane są bardzo duże amerykańskie przedsiębiorstwa związane bezpośrednio właśnie z rynkiem informatycznych i elektronicznym. NASDAQ zadebiutowała 8 lutego 1971 roku. Warto wspomnieć również o tym, że jest to pierwsza giełda papierów wartościowych, która wdrożyła elektroniczny system obrotu akcjami. W dzisiejszych czasach NASDAQ jest tak naprawdę operatorem trzech najważniejszych giełd amerykańskich. Mowa tutaj oczywiście o giełdzie NASDAQ w Nowym Jorku, Filadelfii i Bostonie. Pod szyldem NASDAQ Nordic funkcjonują także europejskie giełdy w Helsinkach, Kopenhadze, Sztokholmie, Rydze, Reykjaviku, Wilnie i Tallinie.

 

Czy Polacy mogą inwestować w NASDAQ?

Nowojorska giełda NASDAQ jest otwarta dla zagranicznych inwestorów. Osoby zainteresowaniem inwestowaniem swoich środków finansowych w NASDAQ zobowiązani są do złożenia nowego konta maklerskiego w biurze, które posiada dostęp do wybranego rynku. Jeżeli chodzi o prowizję za zlecenie operacji walutowej, to wynosi ona przeważnie 0,29%. Pamiętać należy jednak o tym, że niektóre biura maklerskie mogą ustalić nieco inne minimum kwotowe. Do złożenia konta maklerskiego wymagany jest skan paszportu albo innego dokumentu tożsamości. Niezbędne jest także wskazanie miejsca zamieszkania. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania niezbędne jest rozliczanie wszystkich zysków w Polsce. Każdy inwestor zobowiązany jest do samodzielnego wygenerowanie listy transakcyjnej i do policzenia zysków. Transakcje należy przewalutować zgodnie z aktualnymi wytycznymi NBP.

 

Dlaczego warto?

Olbrzymim atutem inwestowania w akcje największych globalnych spółek jest to, że można uczestniczyć w zyskać technicznych gigantów z branży IT. Mowa tutaj między innymi o takich firmach jak np. Tesla, Apple czy Microsoft. Warto wspomnieć także o tym, że definicje akcji i indeksu niczym nie różnią się w rzeczywistości od tych, które stosowane są w Polsce. Nawet osoby początkujące nie powinny więc mieć żadnych większych problemów z zorientowaniem się na nowym rynku. Nowojorska giełda NASDAQ jest doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą inwestować w nowe technologie i na bieżąco śledzą nowe trendy w wymagającej branży technologicznej.

 

Jak w rzeczywistości działa NASDAQ?

Indeks NASDAQ jest tak naprawdę zmodyfikowanym indeksem ważonym kapitalizacją. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wagi akcji w indeksie oparte są zawsze na ich aktualnej kapitalizacji rynkowej. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że niektóre zasady mogą ograniczyć wpływ kluczowych komponentów. Im większa kapitalizacja spółek, tym automatycznie większy jest jej udział w indeksie NASDAQ. Nowojorska giełda NASDAQ bardzo dokładnie i szczegółowo opisuje standardy, który muszą być w 100% spełnione, aby dana spółka mogła być włączona do indeksu. Pierwszym wymogiem jest to, że akcje muszą być notowane jedynie na giełdzie NASDAQ. Jeżeli chodzi o średni (dzienny) wolumen obrotu, to wynosi on minimum 200 000 akcji. Spółki zobligowane są również do regularnego publikowania szczegółowych raportów kwartalnych i rocznych.

 

Jaki jest najlepszy moment na trading?

Indeks NASDAQ charakteryzuje się znacznie większym ruchem zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę pozostałe indeksy amerykańskie. Wynika to oczywiście z charakteru danej spółki. Bardzo wiele spółek typowo technologicznych (np. Amazon, Tesla) jest dopiero na drodze do rentowności. Przy niestabilnej sytuacji na świecie wielu inwestorów rezygnuje z ryzykownych aktywów i skupia się na bardziej stabilnych inwestycjach. Pamiętać należy jednak o tym, że indeks NASDAQ jest podatny na bardzo dynamiczne odbicia cen. Przy pozytywnych nastrojach inwestorzy bardzo chętnie powracają do inwestowania w technologie, które w mniejszym lub większym stopniu napędzają rozwój ludzi. Indeks NASDAQ podatny jest co prawda na większą zmienność i większe ryzyko, ale zapewnia za to znacznie wyższą stopę zwrotu. Handel na NASDAQ najlepiej rozpocząć wtedy, gdy czołowe spółki ogłaszają swoje roczne albo kwartalne wyniki finansowe. Dobrym momentem inwestowania na NASDAQ są także okresy paniki, które jak łatwo się domyślić powodują wyprzedaż akcji spółek technologicznych.


Świnoujście

Zobacz więcej - Polecamy

Leave a Comment

dziesięć − 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d

Wyłącz program blokujący reklamy

Używasz programu blokującego reklamy - Wyłącz go jeżeli chcesz odpadać tą witrynę Redakcja Świnoujście w sieci
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGZXN3aW5vdWpzY2llJndpZHRoPTQ1MCZsYXlvdXQmYWN0aW9uJnNpemUmc2hhcmU9dHJ1ZSZoZWlnaHQ9MzUmYXBwSWQiIHdpZHRoPSI0NTAiIGhlaWdodD0iMzUiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE7IHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZTsgd2ViLXNoYXJlIj48L2lmcmFtZT4=