Strona główna » Internet – skuteczny sposób na szukanie pracy

Internet – skuteczny sposób na szukanie pracy

Szukanie pracy to trudne i czasochłonne zadanie. Niestety, nie zawsze od razu uda się znaleźć wymarzone zajęcia, zdarza się, że trzeba się przekwalifikować lub wybrać pracę niezgodną z wykształceniem. Obecnie, w dobie powszechnej cyfryzacji, poszukiwanie pracy niemal całkowicie przeniosło się do internetu. Eksperci twierdzą, że prawie 80% bezrobotnych korzystało z globalnej sieci w celu poszukiwaniu pracy. Jak należy szukać pracy przez internet? Które metody są najbardziej skuteczne?

Jak znaleźć pracę przez internet?

Internet daje ogromne możliwości na znalezienie wymarzonego stanowiska. Obecnie, w dobie pandemii, pracodawcy cały proces rekrutacyjny przerzucili do sieci. Zdalnie nie tylko składa się dokumenty aplikacyjne, ale również rozmawia z rekruterami, wypełnia testy itp. Osoby, które wiedzą, gdzie chcą pracować, powinny regularnie zaglądać na strony internetowe wybranych zakładów. W zakładce praca czy kariera pracodawcy informują o wakatach. W przypadku, gdy nie ma pasującego ogłoszenia, warto wysłać swoje CV. Może za jakiś czas zwolni się etat, a dokumenty zainteresują pracodawcę?

Serwisy z ogłoszeniami 

W sieci można znaleźć wiele portali, w których ogłaszają się zarówno pracodawcy, jak i osoby szukające pracy. Warto regularnie sprawdzać oferty, dobrym sposobem, który pozwala być na bieżąco, jest również zarejestrowanie się na wybranych portalach i ustawienie powiadomień dopasowanych do swoich potrzeb. Osoby, które szukają pracy w stolicy, mogą wybrać kategorię HitPraca.pl i dzięki temu będą otrzymywały informacje o nowych ogłoszeniach z tego regionu. Godnym uwagi serwisem jest Jobimi.comTo miejsce, w którym można znaleźć oferty z wielu innych serwisów, tj. Aplikuj.pl., HRK, Letno, SzukamyPracy.pl itp. Obecnie na stronie jest prawie 250000 ofert, które dotyczą pracy stałej, zdalnej, tymczasowej, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki możliwości subskrybowania, wszyscy zainteresowani mogą na bieżąco otrzymywać świeże oferty.

Własna inicjatywa

Internet pozwala również na stworzenie własnego ogłoszenia i opublikowanie go na popularnych serwisach, w mediach społecznościowej lub w lokalnej prasie. Skuteczną metodą, przyśpieszająca znalezienie zatrudnienia jest stworzenie swojego profilu na GoldenLine lub LinkedIn. To miejsca często odwiedzane przez rekurterów, szukających nowych talentów. Aby zwiększyć zainteresowanie swoją osobą, należy zadbać o ciekawy profil. Powinny znaleźć się w nim takie informacje jak: wykształcenie, doświadczenie, odbyte kursy, szkolenia. Warto również opisać swoje sukcesy, np. wygrany konkurs czy udział w znanym projekcie. Nie można zapomnieć o opisie posiadanych kompetencji miękkich, które są bardzo pożądane przez wielu pracodawców. Dzięki serwisom można nawiązać kontakty biznesowe, które mogą zaowocować w przyszłości. Do szukania pracy można wykorzystać również media społecznościowe. Niemal każda firma ma konto na Instagramie, Facebooku czy Twitterze. Warto tam regularnie zaglądać, udzielać się na forach, a szybko może pojawić się oferta pracy.

Inne metody na szukanie pracy

Warto pamiętać, że internet, mimo że bardzo skuteczny, nie jest jedyną metodą szukania pracy. Aby zwiększyć swoje szanse, warto również odwiedzać urzędy pracy, agencje zatrudnienia, czytać ogłoszenia w prasie, a także informować rodzinę i znajomych o tym, że szukamy pracy. Poczta pantoflowa jest bardzo skuteczna, bo jeszcze przed publikacją ogłoszenia można dowidzieć się o wakacie. A to pozwala na dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej i pokonanie innych kandydatów. Szukając pracy, warto pamiętać o przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, które często decydują o tym, czy kandydat zostanie zaproszony do dalszych etapów rekrutacji.

Jak widać, internet daje ogromne możliwości, z których warto skorzystać. Przed rozpoczęciem szukania pracy należy jednak określić swoje potrzeby, zastanowić się, co chcemy robić, gdzie pracować. Dzięki temu będzie można wybrać określone kryteria, które sprawia, że proces szukania pracy będzie efektywniejszy.

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

sześć − 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW