Znamy kolejny szczyt zachorowań IV fali – miał być sierpień, wrzesień, październik lub listopad – teraz grudzień – Covidowe wróżki nie są wstanie ustalić konkretnego terminu 🙁
—–

Kraska: szczyt zachorowań – prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia

Najnowsze prognozy przewidują, że szczyt zachorowań będzie na przełomie listopada i grudnia. Decyzje o ewentualnym zaostrzeniu obostrzeń będą zależeć od wzrostu liczby zakażeń w tym tygodniu – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia był pytany w „Sygnałach Dnia” Polskiego Radia o ewentualne regionalne lockdowny i zaostrzenie obostrzeń.

„Ten tydzień będzie dość ważny – zobaczymy, jaka jest utrzymująca się tendencja. Czy to jest tendencja wzrostowa na poziomie 100 procent, 110 procent – jak mieliśmy już w poprzednich dniach, czy to będzie zdecydowanie mniejsza tendencja wzrostowa” – powiedział Kraska. „Ta decyzja, jeśli będzie podejmowana, to będą najbliższe dni. Na dzień dzisiejszy takich decyzji nie ma” – dodał.

Dopytywany o nowe zalecenia dotyczące liczby osób w komunikacji miejskiej, przyznał, że MZ rozważa wydanie nowych zaleceń. „Ale to będzie punktowo, najczęściej powiatami, oczywiście z wyłączeniem osób, które są zaszczepione” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że prawie codziennie zbiera się z Ministerstwie Zdrowia sztab, podczas którego resort otrzymuje dane z Polski wschodniej, gdzie odnotowywanych jest najwięcej zakażeń. Jak dodał, niepokojące sygnały docierają też z woj. zachodniopomorskiego, śląskiego, małopolskiego. „Tam nowych przypadków jest coraz więcej, ale także więcej jest zajętych łóżek” – poinformował.

„Najnowsze prognozy przewidują, że szczyt zachorowań będzie na przełomie listopada i grudnia. Czy tak się stanie – trudno powiedzieć. Epidemia nie czyta naszych prognoz, tak jak pokazały poprzednie miesiące – nie zawsze się one sprawdzają” – powiedział Kraska. (PAP)

autorka: Agata Zbieg

agz/ dki/

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News