Strona główna » Świnoujście – Tunel imienia Stanisława Możejki ??

Świnoujście – Tunel imienia Stanisława Możejki ??

by Świnoujście w sieci

W środę w biurze rady miasta w Świnoujściu złożono wniosek w sprawie nadania nazwy tunelowi pod Świną poniżej treść listu. Wniosek złożył i zaprezentował Piotr Słomski nauczyciel akademicki i dziennikarz.

List w sprawie nazwy tunelu w Świnoujściu

Rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców, zarówno Świnoujścia jak i województwa Zachodniopomorskiego, inwestycja w postaci budowy tunelu pod Świną. Jako mieszkańcy regionu Szczecińskiego i niżej podpisane organizacje, zwracamy się do Rady Miejskiej w Świnoujściu oraz za pośrednictwem wojewody zachodniopomorskiego do premiera Mateusza Morawieckiego o rozważenie, przyjęcia w drodze uchwały, nadania nazwy dla realizowanego tunelu, osobie tworzącej pierwszy społeczny komitet budowy tunelu pod Świną powstały w 1996 roku i jednocześnie wywodzącej się ze środowiska opozycji antykomunistycznej, działacza Solidarności oraz byłego Prezydenta miasta Świnoujścia Stanisława Możejki. Jego zaangażowanie w sprawę idei budowy tunelu jest powszechnie znane ale było ono tylko jednym z przejawów Jego całościowej postawy życiowej.

Oto jak wypowiedział się o Stanisławie Możejko były minister rolnictwa wywodzący się z tego terenu Artur Balazs: „To człowiek wyjątkowo odważny, bezkompromisowy, szlachetny, prawdziwy patriota w bardzo dobrym tego słowa znaczeniu, dla którego sprawy publiczne były absolutnie najważniejsze. Nie dbał nigdy o siebie, o swoje interesy, o swoje sprawy, zabiegał zawsze o sprawy publiczne”. Idee budowy tunelu w Świnoujściu Stanisław Możejko sformułował i głosił już na początku lat 90-tych. Długo go z tego powodu powszechnie wyśmiewano jako niepoprawnego fantastę. Dopiero w pierwszej dekadzie tego wieku, w okresie pierwszego rządu PiS, temat wszedł na oficjalną agendę i ostatecznie dzisiaj tunel jest budowany.

Ale to stało się możliwe także dlatego, że Stanisław Możejko jako lokalny polityk, radny, prezydent miasta, publicysta lokalnej prasy uparcie i konsekwentnie krzewił i podtrzymywał w przestrzeni publicznej dyskusji ideę budowy tunelu. Ludzie, którzy mieli możliwość z bliska obserwować przez lata działania Stanisława Możejkę w tej sprawie, nie mają dzisiaj żadnych wątpliwości, że jego wkład dla ostatecznego urzeczywistnienia idei tunelu zasługuje na szczególne uhonorowanie a jedną z takich godnych form tego uhonorowania mogłoby być nadanie tunelowi imienia Stanisława Możejki.

Dla przypomnienia postaci załączamy biogram Stanisława Możejki zawarty w Encyklopedii Solidarności: „Stanisław Możejko, ur. 13 IV 1954 w Szczecinie, zm. 12 IV 2017 w Świnoujściu. 1976-1980 student Politechniki Szczecińskiej, Wydz. Elektryczny. 1972-1976 i 1981-1983 pracownik Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, 1983-1987 Żeglugi na Odrze tamże. Od IX 1980 w „S”;zaangażowany w organizowanie samorządu pracowniczego wg założeń Sieci. Po 13 XII 1981 współorganizator TKZ w MSR, 1982-1989 podziemnej poligrafii i kolportażu podziemnej prasy na terenie Świnoujścia. 30 VIII 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Wierzchowie: uczestnik tygodniowej głodówki protestacyjnej, zwolniony 8 XII 1982.

1983-1989 współtwórca i przywódca miejskiej struktury podziemnej „S” działającej także poza Świnoujściem, m.in. realizującej statutowe zadania „S” (składki, zasiłki, legitymacje); w III 1983 zwolniony z pracy za wręczanie kobietom 8 III kart z życzeniami sygnowanych przez „S”, przez 7 mies. bez zatrudnienia. 1 V 1983 organizator niezależnej manifestacji w Świnoujściu. W XI 1983 aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Szczecinie, w III 1984 uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Świnoujściu; w V 1984 ponownie aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Świnoujściu, zwolniony w VII 1984 na mocy amnestii. Od jesieni 1984 członek Rady Koordynacyjnej „S” Regionu Pomorze Zachodnie (w składzie m.in. Andrzej Milczanowski, Władysław Dziczek, Longin Komołowski, Jacek Sauk, Jerzy Zimowski, Mieczysław Lisowski). W XI 1986 organizator Komitetu Założycielskiego „S” w MSR, inicjator wniosku rejestracyjnego do Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wielokrotnie skazywany przez kolegia ds. wykroczeń, zatrzymywany na 48 godz., przesłuchiwany, w 1983, 1985 i 1986 autor pozwów cywilnych przeciwko WUSW o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionej konfiskaty dóbr i bezprawnych zatrzymań (dwie pierwsze sprawy, odpowiednio w 1984 i 1986, zakończone pozytywnie). 1987-1988 pełnomocnik TKK, koordynator akcji założycielskiej komitetów „S”. W 1989 pełnomocnik MKO w Szczecinie ds. reaktywowania „S”, organizator i przewodniczący Podregionu Świnoujście, 1989-1992 delegat na kolejne WZD Regionu Pomorze Zachodnie, członek Prezydium ZR, w 1992 delegat na III KZD. 1990-1994 radny, członek Zarządu Miasta Świnoujście, od 1998 ponownie radny.

Od 1996 organizator i działacz Społecznego Komitetu Budowy Tunelu pod rzeką Świną łączącego wyspę Uznam i Wolin. Od 1997 wydawca lokalnego tygodnika „Nowy Wyspiarz”, od 2002 redaktor nacz. W 1998 pełnomocnik Komitetu Wyborczego AWS w Świnoujściu. 1999-2000 prezydent Świnoujścia. Od 2006 ponownie delegat na WZD Regionu Pomorze Zachodnie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym mu przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2006). 26 XI 1981 – 18 I 1990 rozpracowywany przez gr. V KM MO/MUSW w Świnoujściu w ramach SOS/SOR krypt. Kadłub/Elektryk.W 2010 członek komitetu honorowego kandydata na Prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego…”

Pod listem podpisali się między innymi
Artur Balazs – były minister rolnictwa
Andrzej Milczanowski- były minister spraw wewnętrznych, działacz opozycji antykomunistycznej
Piotr Mync – wiceprezydent Stargardu
Grzegorz Durski- przewodniczący Solidarności 80
Juliusz Słowacki – przewodniczący Stowarzyszenia Grudzień 70
Józef Gawłowicz- kapitan Żeglugi Wielkiej, korespondent paryskiej Kultury
Janina Izabela Ratajczak – członek Solidarności Walczącej -Szczecin
Zdzisław Rygiel – członek Solidarności, internowany
Jan i Idalia Tarnowscy – działacze opozycji antykomunistycznej
Grażyna Adamska- działaczka opozycji antykomunistycznej
Marek Słomski – były wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego
Monika Kwaśniak vel Kwaśniewska przewodnicząca NSZZ Solidarność w Kamieniu Pomorskim
Henryk Konieczny- Przewodniczący ONZZ Solidarność 80 Regionu Zachodniopomorskiego
Organizacje:
Stowarzyszenie Społeczne „Grudzień 70” „Styczeń 71”

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

13 − 9 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW