Strona główna » Świnoujście – Ukwiecone miasto !!

Świnoujście – Ukwiecone miasto !!

by Daniel SZYSZ

Świnoujście wśród Najpiękniej Ukwieconych Miast w Polsce!

Nasze miasto zajęło trzecie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie Terra Flower Power 2021 na Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce. Świnoujście zyskało 1844 głosy.

Ukwiecone Świnoujście zostało docenione przez internautów z całego kraju, którzy mogli oddawać swoje głosy na Facebooku. Każde miasto, które zgłosiło się do plebiscytu Terra Flower Power (w tym roku było ich 56), zostało zaprezentowane w galerii na blogu Inspirowanych Naturą (inspirowaninatura.pl). Można tam oglądać piękne kwietnie galerie z całej Polski. Samo głosowanie odbywało się na facebookowym profilu bloga (facebook.com/inspirowani). Trwało od 1 do 19 sierpnia. Po podsumowaniu okazało się, że Świnoujście zyskało 1844 głosy, co dało trzecie miejsce na podium. Lepsze okazały się Bielsko-Biała i Olecko. To duży skok, bowiem w ubiegłorocznej edycji plebiscytu zajęliśmy piąte miejsce.
– Bardzo się cieszę, że nasze starania o to, by Świnoujście wyglądało coraz piękniej, zauważa tak wiele osób – mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście. – Byłoby wspaniale, aby wszyscy mieszkańcy sadzili jak najwięcej kwiatów na swoich posesjach, balkonach. W ten sposób jeszcze mocniej podkreślilibyśmy nasz uzdrowiskowy charakter. Jak widać, jest to doskonała promocja naszego miasta. Szczególnie, że przecież wielu z nas żyje z turystyki i zależy nam, aby jak najwięcej turystów przyjechało do Świnoujścia.

Nagroda za trzecie miejsce wynosi 2800 zł, z czego bonami za 100 zł obdarowane zostaną trzy osoby, które przesłały zdjęcia kwiatów do plebiscytu. 2500 zł trafi do gminy.
– Gratuluję wszystkim współautorom tego sukcesu – mówi Bogusław Albinowski, dyrektor generalny Terra Group. – Przyczynili się do niego zarówno pracownicy odpowiedzialni za pielęgnację zieleni miejskiej oraz mieszkańcy, którzy po raz kolejny wykazali się zaangażowaniem w walce o jeszcze piękniejszą oprawę dla swojej okolicy.
Tylko tej wiosny Świnoujście wzbogaciło się o około 120 000 sztuk jednorocznych roślin i bylin. W tym roku rozkwitły przede wszystkim begonie, pelargonie, pacioreczniki, wilce, petunie, starce oraz werbeny. Kwiaty wciąż pojawiają się w mieście i będą pojawiać się aż do jesieni. Uzupełnieniem kwitnących kompozycji są różne gatunki traw. Wyjątkową zieleń można podziwiać w zrewitalizowanym Parku Zdrojowym, Parku Chopina, w obrębie terenów zieleni na lewobrzeżu, np. na Placu Wolności, Placu Słowiańskim, ulicy Armii Krajowej oraz na prawobrzeżu przy przeprawie promowej i na Placu Borowskiego. Imponująco prezentują się również nasadzenia na obu promenadach.
W niektórych miejscach (Rondo Róży Wiatrów, w obrębie rabat wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej oraz na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Chopina) miasto zrezygnowało w tym roku z nasady roślin jednorocznych na rzecz wieloletnich. Warto podkreślić, że oprócz walorów estetycznych zieleń miejska jest przede wszystkim częścią ekosystemu i musi być przyjazna owadom. Nasadzenia zapewniają owadom zapylającym pokarm przez cały rok. Owady te odgrywają kluczową rolę w naszych warunkach klimatycznych ponieważ praktycznie tylko one przenoszą pyłek dla roślin. Tak zwanymi zapylaczami są miedzy innymi pszczoły, trzmiele, motyle i chrząszcze.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

4 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.