Strona główna » Skontrolowali pracę 88 cudzoziemców

Skontrolowali pracę 88 cudzoziemców

Zatrudnienie 88 cudzoziemców zweryfikowali funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Kołobrzegu i w Gdańsku, którzy zakończyli kontrole legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzania im pracy. Kontrole przeprowadzono w agencji pracy tymczasowej w Kołobrzegu oraz firmie transportowej w Gdańsku.
W kołobrzeskiej agencji pracy strażnicy graniczni sprawdzili zatrudnienie 52 cudzoziemców, głównie obywateli Mołdawii. Cudzoziemcy kierowani byli do pracy w różnych rejonach kraju, wykonywali pracę w przetwórstwie ryb oraz jako spawacz. W przypadku 11 cudzoziemców stwierdzono powierzenie wykonywania pracy wbrew obowiązującym przepisom – bez zezwolenia na pracę. Dodatkowo w przypadku 20 osób pracodawca nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku powiadamiania właściwych urzędów o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez obcokrajowców. Pracodawcy, obywatelowi Rumunii, za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcom grozi mu kara grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

Kontrolowany podmiot w Gdańsku zatrudnia cudzoziemców na podstawie umów zlecenie jako kierowców. W ramach kontroli funkcjonariusze przeanalizowali dokumentację związaną z powierzeniem pracy 36 cudzoziemcom, obywatelom Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji. Ujawnili, że 14 cudzoziemców wykonywało w Polsce pracę niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Podmiot prowadzony był przez dwóch obywateli Ukrainy, którzy nie posiadali zezwoleń na zasiadanie we władzach spółki.

Naruszenia przepisów dotyczyły również wykonywania pracy bez tytułu pobytowego uprawniającego do pobytu na terytorium RP, pracy bez umów oraz bez wymaganych zezwoleń na pracę. Kontrolowany nie dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców w wymaganym terminie oraz przekazał nieprawdziwe informacje w przypadku 89 cudzoziemców. W 7 przypadkach nie dopełnił obowiązku zgłoszenia do wojewody faktu, iż cudzoziemiec na podstawie uzyskanego zezwolenia na pracę nie podjął jej. Wobec pracodawcy oraz cudzoziemców zostaną podjęte dalsze czynności administracyjne.

Straż graniczna

Świnoujście – Strzały na Witosa – Mężczyzna z ranami postrzałowymi zabrany śmigłowcem do szpitala

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

5 × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW